Velký muž plní přání

Před nedávnem jsem oslavila svoje třicáté narozeniny. Můj nejdražší ze mě už dobrého půl roku předtím mámil moje přání k tak významnému výročí. Co by se mi líbilo jsem veděla téměř hned, ale ostýchala jsem se svoji tužbu vyjevit. Jsem přeci už velká holka a neměla bych se rdít téměř pokaždé, byť na to jen pomyslím. Ale už spoustukrát předtím jsem tím příjemně trávila volný čas, někdy přes celé odpoledne až dlouho do noci. Na úplném konci mi bušilo srdce tak splašeně, že jsem ani nemohla usnout a těšila se, až zase začnu znovu. Když jsem se utrvdila v tom, že po tomhle teď touží moje srdce nejvíc, zbývalo jen rozmyslet se, kterou verzi přesně chci. Přeci jen v průběhu let jich vyšlo na trh několik, tvrdé i měkké a já chtěla aby mi hlavně vydržel spoustu let, když vím, že ho budu vytahovat častěji. Specifikaci jsem nakonec nechala být a když se mě Lukáš zeptal naposledy, usmála jsem se jako malá holka a špitla - Harryho Pottera. 

IMG_1947.JPG

Ke třináctým narozeninám jsem dostala v dárkovém boxu do té chvíle vyšlé první 4 díly a četla je stále dokola. Znala jsem je tak dokonale, že jste se mě mohli zeptat na jednu jedinou větu a do dvou minut nejvejš bych vám ji našla. Pátý díl vyšel ve slovenštině asi o měsíc dřív než u nás a já se tak nemohla dočkat, že jsem si ho vyprosila a četla ho v jazyce, který jsem do té doby slýchala jen zřídka. Ale Harry byl Harry a já byla jak na trní, že ho čtu mezi svými vrstevníky jako první. Uběhlo víc než 15 let já jsem pořád absolutní potterhead. A i přesto, že v představě mého velkého dospělého muže je Harry Potter příběh pro sedmileté holky, mi celou paperbackovou sérii v pěkném boxu koupil. And that’s love, bitch! 

Zahloubána do prvního dílu s nadšením, jako bych ho četla poprvé, se na mě takřka nevěřícně díval. Viděla jsem, jak mu na rtech visí ta otázka ‚Proč?‘ Proč to čtu už po stopadesáté, proč mě to tak baví, vždyť není to přece knížka pro děti? Zamyslela jsem se. Kdybych četla Malého prince, nikdo by se nad tím tolik nepozastavoval. I on je krásným a promyšleným příběhem do posledního písmenka. Určený původně dětem, které vyrostly a jako dospělí v něm odhalují skryté významy za příběhy jednotlivých postav. 


Narozdíl od Ruth Graham nesouhlasím s tím, že bychom se měli stydět, když jako dospělí čteme knížky napsané pro děti a dospívající mládež. V literatuře bychom v měli najít zábavu a poučení a přijde mi putna, že to kdosi ve čtyřiceti objeví v příbezích Ferdy Mravence a Brouka Pytlíka. Když už jsem v hlavě neudržela dvacátý důvod proč i Harry Potter stojí za přečtení, sepsala jsem pro svého báječného muže a pro další prvočtenáře tenhle článek. Možná najdou důvod se do jeho magických stránek taky ponořit.

Růst se svými hrdiny

Joanne Rowlingová je skvělá spisovatelka. Když čtete její poslední knihy, tak vám to je jasné. Ale když se vrátíte k té úplně první, uvědomíte si, jak velký kus řemeslné cesty autorka ušla. A dojde Vám to teprve až když dočtete celou sérii a ze samé radosti ji začnete číst obratem znovu. Rozdíl mezi sedým dílem a prvním je markantní. V málokteré sérii můžete sledovat talentový vývoj jako v té o Harry Potterovi. Dospělým prvočtenářům doporučuji první dva díly přečíst rychle. Pokud knihy nečtete s nostalgií potterového nadšence, tak vás jednoduchý jazyk může možná dokonce i nudit. Ale byla by nesmírná škoda to vzdát, protože to nejlepší vás teprve čeká. 

Zároveň je nesmíte vynechat, protože se spoustou událostí, lidí i předmětů se setkáte později. A to je jeden z největších a nejdůležitějších důvodů, proč Harry Potter osloví i dospělé čtenáře. Rafinovanost, se kterou je vystavěna celá zápletka, která má své nenápadné kořeny v Kameni mudrců a jejíž vyrcholení se dozvíte až v sedmém díle svědčí o tom, že Rowlingová je brilantní vypravěčka, která knihy nepíše prvoplánově, ale promýšlí je do podrobností. Postupem času pochopíte, že skoro všechno spolu souvisí a pečlivost, se kterou Rowlingová vkládá nápady do téměř každé věty by dítě docenit nedovedlo.

The story is much bigger inside than outside

Rowlingová si jako jedna z mála autorů uvědomila, že stejně jako rostou a dospívají její hrdinové, rostou a dospívají i její čtenáři. První knihu vyadala v roce 1997 a byla napsaná pro čtenáře kolem deseti let. A skvěle. Poutavý a nesmírně jednoduchý příběh malého kluka se záhadnou jizvou na čele ve tvaru blesku, který žije v přístěnku pod schody, v den svých jedenáctých narozenin se dozví, že je čaroděj a odjede vlakem z nástupiště 9 a 3/4 studovat do školy čar a kouzel v Bradavicích si nebylo těžké zamilovat. Všichni, kdo do té doby nedosáhli svých jedenáctin s nadějí čekali jestli co nevidět nedorazí poštovní sova s dopisem o přijetí. Vždyť kouzelný svět je přeci tak blízko, stačí jen na dvorku za hospodou Děravý kotel zaťukat na třetí cihlu zleva. Kouzly nabitý příběh měl zajímavou zápletku, byl snadno pochopitelný, pro mladé čtenáře čtivý, rozvíjel představivost a chytil za srdce. V roce vydání posledního dílu, Relikvií smrti, je jejím prvním čtenářům kolem dvaceti let a je jasné, že s prvním nadšením z magické nákupní třídy Příčná ulice si nemůže vystačit napořád. A tak se příběh už od třetího dílu stává vážnějším, komplikovanějším a mnohem zajímavějším a proto si jej dokáže vychutnat i sběhlý čtenář. 

Nehledě na to, že v sérii o Harry Potterovi se setkáte se spoustou “dospěláckých” témat. Od týrání dětí, přes diskriminaci, rasovou nadřazenost, mučení, vraždy a smrt až po jednoduchou ukázku toho, jaký vliv má válka na životy obyčejných lidí. V maskovaných řadách přívrženců hlavního padoucha lorda Voldemorta odhalujeme nejen strašlivost činů, jaké páchali, ale také touhu po politické moci, po bohatství, vydírání a důsledek paralyzování společnosti strachem, proti kterému se tak tak stačí bránit. A něco takového v dětských knihách najdete opravdu jen zřídka. 

IMG_2047.JPG

A přestože je prostředím knihy magický svět, brzy pochopíte, že s tím naším “mudlovským” má společného mnohem víc, než se z prvního dojmu může zdát. Má vlastní Ministerstvo kouzel zneužívající svoje pravomoci, ale i udělující platné zákony. Protože i když jste v kouzelnickém světě, nemůžete se bez ohlášky legálně přeměňovat ani v brouka, kouzlit mimo školu před dovršením plnoletosti nebo si pořídit draka jako domácího mazlíčka. Kouzelnický národ hltá seriózní tisk s názvem Denní věštec, který, stejně jako jakákoliv naše média, hromadně a často neblaze ovlivňuje společnost otištěním překroucených pravd bulvárních novinářů. A v nemocnici U svatého Munga se zase každému dostane kvalifikované lékařské pomoci. Jen ty příčiny budou trochu jiné. Třeba nákaza dračími spalničkami, zlomenina po srážce s jiným koštětem nebo nevydařené kouzlo, po kterém vám z uší roste mrkev. V neposlední řadě i tenhle svět zná rozdílné společenské třídy, chudobu, útlak, zloděje a podvodníky, vzdělání a domácí práce.

Proč tedy může dospělé čtenáře Harry Potter taky bavit?

Je čtivý, zábavný, napínavý a to očekává čtenář od jakékoliv beletrie bez ohledu na věk. Používá spoustu přímé řeči, díky čemuž vás vtáhne jako přihlížejícího mezi postavy, děj správně odsepjá a čte se jedním dechem. Každá kapitola posouvá příběh dopředu a i přesto, že má pátý díl bezmála osm set stran, hluchá místa byste tu hledali těžko. Skoro každá věta slouží svému účelu, téměř každá otázka je tu pečlivě zodpovězena. A máte na výběr spoustu postav, které si tu můžete oblíbit nebo je poctivě nenávidět.

IMG_1945.JPG

Skvěle promyšlené charaktery dávají příběhu nesmírnou hloubku. Od bázlivých, přes hrdinské až po největší záporáky jsou jejich rysy, vzhled i jednání popsány tak věrně, že na stránkách doslova ožívají. Svědomitě popsané seznámení s životním osudem lorda Voldemorta vám dokonce pomůže pochopit, proč cítil tak velkou potřebu zprovodit nečistokrevné kouzelníky ze světa. Někomu, kdo nepříšel na svět z čisté upřímné lásky, ale za pomoci nedobrovolného a zlovolného omámení kouzlem a kdo vyrůstal v neosobním prostředí sirotčince v tom nejdrsnějším období 20. století se ani nemůžeme divit, že není sám lásky schopen. Ba co víc, nechápe, že může pro někoho jiného tolik znamenat a lidi, připisující lásce větší význam, považuje za hlupáky. A řekněme si upřímně, Harry Potter je ve své primitivní podstatě příběhem o lásce mnoha podob. A o tom, že je naší největší slabinou a zároveň je nesmírně mocná.

A jestli nejste právě lord Voldemort, kdo by si nečetl rád o lásce?

Keeping the story alive

Až se nadchnete pro příběh svázaný do celkem sedmi knih, vaše rozvíjení zájmu o svět Harryho Pottera nemusí skončit s poslední stránkou. Rowlingová totiž příběh neustále udržuje živý tím, že prozrazuje spletité osudy charakterů před prvním pádem lorda Voldemorta i po velké bitvě o Bradavice. Vymyslela a napsala i celou historii nejen ke spoustě vedejších postav, ale i k vymyšlenému kouzelnickému týmovému sportu Famfrpál v průběu věků nebo malou encyklopedii magických tvorů Fantastická zvířata a kde je najít. Ano, podle její předlohy se natočil i film, nepletete se. 

Přiznávám se. Můj zcela objektivní úsudek ovládá lehká fascinace tímhle dílem jako celkem. Od knih, před doprovodné průvodce, výborně zpracované filmy, fanouškovský web pottermore až po Bertíkovy fazolky tisíckát jinak s příchutí vosku do uší, které lze koupit na Kings Cross. Nicméně jednou věcí jsem si naprosto jistá. Až mi bude devadesát a budu v houpacím křesle číst svým vnoučatům nějaký příběh, bude to tenhle. Protože je chytrý, poučný, nadčasový a neomrzí. A taky protože jsem skrz naskrz Brumbálův člověk.

Hodnota vs. Cena

Od dob, co jsem založila HNST.LY, jsem začala mnohem víc vnímat rozdíl mezi hodnotou a cenou. Stejnojmenný článek jsem před několika měsíci napsala na onestlí blog a byla nesmírně šťastná, že se setkal s tak velkým ohlasem. Jedna věc v něm ale nezazněla, protože se týkal především malých byznysů. Byznysů, které svoje zboží musí prodat, aby se uživily. Dneska jsem si na něj ale vzpomněla znovu.

Už nějakou dobu mám koníčka. Vyřezávám. Lžičky, vařečky, mazací nože, takové hezké dřevěné radosti do kuchyně a pro stolování. Když se tím někomu pochlubím, dotyčný se mě zeptá, zda je někde prodávám. Mám je v prodeji, odpovídám, a za poměrně vysokou cenu, která se těsně objímá s hranicí neprodejného zboží.

A živí tě to?

Ne.

A proč jim teda nesnížíš cenu? Mohla bys jich prodat aspoň pár, udělat si prvních pár zákazníků a podle poptávky cenu navyšovat.

Usměju se. Teď ti, milý příteli, povím ten rozdíl mezi hodnotou a cenou.

Tyhle dřevěné věci dělám pro radost, pro zábavu, pro potěšení. Nevyrobila jsem je jako produkt a není pro mě tedy podstatné, jestli je prodám. Je pro mě dokonce mnohem pravděpodobnější, že je rozdám jako dárek svým drahým přátelům zdarma. Cena je nulová, ale vložila jsem do nich svůj drahocenný čas, vyrobila je s láskou vlastníma rukama a vím, že si obdarovaný takového daru váží. Má pro něj hodnotu.

A proč je teda neprodávám levněji, když mi nezáleží na penězích jak tvrdím?

Protože to netvrdím. Ale pokud bych měla tuhle věc prodat, tak za férovou cenu. Kdybych za to chtěla málo peněz, nepodcenila bych jen výrobek, ale i samu sebe. Materiál je za nula nula prd a to, co na tom nejvíc stojí je moje práce. A ta odpovídá času, který strávím vyřezáváním, několikerým broušením, namáčením, znovu broušením, olejováním, voskováním a leštěním. Protože každý dělám kus od kusu. A každý kus mi několik hodin zabere.

Nechci se tím živit. Až budu chtít, nastavím si úplně jinak proces výroby, aby byl efektivnější a já mohla vyrobit víc kusů za kratší čas a tím i za nižší cenu.

Navíc, pokud si výrobek někdo koupí za tu vysoko nastavenou, bude si ho vážit jinak než když ho koupí za cenu například třetinovou až čtvrtinovou (což je obvyklá průměrná cenová hladina oproti té mojí) a hodnota produktu v tomhle případě úměrně buď roste nebo klesá.

Zpeněžit to, co člověka baví, je skvělé a pokládám to za příjemý bonus. Věřím ale, že ne všechny příjemné věci se nutně musí monetizovat. A taky v to, že mohou mít přínos i jiný než finanční. U koníčků obzvlášť. Pokud bychom i ty relaxační záležitosti dělali primárně pro peníze, není to hobby, ale zase jen další práce. A kam by se pak ztratil čas na odpočinek?

Peklo na dosah

Ta zpráva o otevření prvního Primarku v Česku mě trochu rozčílila. Představa toho, jak tu jeden z největších představitelů fast fashion otvírá své brány nákupu-za-skvělou-cenu-chtivým fanouškům trendy módy ve mě vyvolala pocit asi jako po konzumaci plechovky roky prošlých rybiček. Na zvracení. Vzpomněla jsem si na svou zlatou éru v Londýně korunovanou zážitkem z tohoto řetězce. Ano, i já jsem podlehla lákavým nabídkám. I já jsem si koupila květované šaty s tylovou sukní, podzimní kozačky s přezkami a barevné punčocháče. Jen co se toho stylu týče, pochopí moji bližní, že to svědčí o tom, že se to muselo stát už hodně dávno. 

Ale s Primarkem mám zkušenost ještě jinou.

primark.jpg

Coby malé ptáče přiletuvší z rodné domoviny do neznámých krajin, jsem měla tu největší starost o obživu a platbu nehorázně vysokého nájmu za skromné hnízdo uprostřed Kenningtonu. V nouzi a bez velkých zkušeností si jeden nevybírá a můj indický nadřízený Reead viděl zřejmě můj obrovský potenciál pro skládání svetrů a vzal mě pod ochranná křídla dámského oddělení pobočky ve Wandsworthu. S Primarkem mám tedy tu čest nejen jako zákazník, ale jako zaměstnanec, navíc během nejšílenější vánoční sezóny. 

Práce to není náročná a dokonce s více než dostačujícím ohodnocením k pokrytí výdajů. Povědomí o fast fashion tehdy ještě nebylo tak velké a cool, ale právě zkušeností z tohohle řetězce nabralo moje znechucení z rychlé módy tak obřích rozměrů, že v ultra krátkém čase pomohlo změnit moje nákupní rozhodování a chování. Paradoxně až tady jsem si začala pořádně vážit hodnot jako kvalita. Tady jsem začala pochybovat o koncové ceně. Tady jsem začala přemýšlet o pozadí výroby. Tady jsem se začala zajímat, odkud věci pochází. Tady má kořeny poctivé HNST.LY.

Zažít tenhle moloch i z jiné stránky mi přineslo občas velmi obohacující zážitky. Překonávala jsem své osobní rychlostní rekordy v markování nákupů u pokladny. Za dlouhých a monotóních chvil u štendru jsem složila dvě básně a tři nové melodie k Rolničkám. A dostávala jsem zaměstnaneckou slevu 5 % ve food courtu.

Bohužel i tak mé kladné dojmy výrazně převálcovaly jiné zkušenosti.

Každý den se skladový prostor naplnil stovkami kartonových krabic s oblečením a doplňky. Každý den se tyto stovky krabic rozbalily a obsah umístil na štendry, věšáky a do regálů pro tisíce zákazníků. A další den další stovky. A třetí den zase

Každý den vznikaly jen z rozbaleného množství stovky kil netříděného odpadu. Tady se totiž netřídí holčičko, tak se mě neptej, kam máš dávat ramínka a kam karton. Hoď to do týhle klece, von už to někdo odveze.

Zboží je předem označeno jako slevové. Tady se neprodávají staré kolekce. Tady nové zboží už rovnou chodí s červenými cedulkami.

Ty věci strašně smrdí. Plastem, špínou a umělinou. Z těch toxických výparů se vám při rozbalování desáté krabice plastových bot udělá chtě nechtě šoufl. A vůbec se nedivte, že se vám ruce zbarví do duhova. Představa toho, jak se někomu zbarví pokožka, až bude tyhle věci celý den nosit je směšná. Dokud vám na kůži po rozbalování nenaskočí vyrážka.

Zákazníci v Primarku mají zdvořilost někde hluboko, hluboko pod povrchem toho nejhlubšího dna. Nosí se tu spousta věcí. Úcta mezi ně nepatří, ta je totiž moc drahá. Jasně, že to tady přímo vybízí. Proč si totiž vážit kalhot za tři libry. A proč si vážit prodavačky, která ty kalhoty za tři libry do polic skládá. Je to póvl, na ten se může luskat prsty a hulákat jako na zaostalý. 

image.jpg

Já mám za to, že otevření Primarku tady v Česku je prostě špatně a nemělo by k tomu dojít.

Protože to není místo, kde se budou dát nakoupit kvalitní produkty

Ve fast fashion se neoperuje s žádnými jinými hodnotami než “podléhá trendu” a “sexy cena”. A co je zrovna v módě se může měnit třeba každý týden. Uplatňujeme tady standard očekávání stále nových věcí do naší skříně, který nám vnucuje odvětví, co to s námi nemyslí ani trochu dobře. Jenže tenhle standard není dobrý ani pro naše zdraví, ani pro naše životní prostředí, ani pro naši peněženku.

Protože ruinuje představu o tom, kolik by co mělo skutečně stát

Za výrobou stojí otrocká a velmi špatně placená práce a materiály tak žalostné, že je nejde použít ani jako hadr na podlahu. Výsledná cena nemá nic společného s kvalitou a je pak strašně těžké lidem vyvětlit, proč opravdu dobrý tričko stojí pětikilo a výš. Protože stále jsme se ještě nenaučili určit hodnotu, která nám přibude v šatníku, ale vnímáme částku, která nám zmizí z peněženky.  A že v tom rozdíl je si přečtěte tady.

Protože vytváří nadměrnou a naprosto nesmyslnou spotřebu

Primark má svoje ceny nastavené tak nízko, že je těžké jim odolat. Není nám líto dát pár desítek korun za věc s myšlenkou, že ji při nejhorším vyhodíme. A proto si toho nakoupíme mnohem víc, než skutečně potřebujeme, za tu cenu jsme to tam přeci nemohli nechat. Jenže často nám pak leží v šatníku, protože na druhý pohled už vlastně není tak super, nesedí nám tak dobře, ta kila navíc jsme kvůli nim neshodili nebo se po dvou vypráních už nedají nosit.

Protože víc blbostí opravdu nepotřebujeme

Primark, to nejsou jenom hadry, boty a kabelky. To jsou taky sezónní produkty, hračky, laciná kosmetika, sluchátka s čelenkou do tvaru kočičích oušek, zámek ve tvaru medvídka pandy nebo chránič díry na sluchátka v telefonu ve tvaru kaktusu. Proč bysme zrovna tohle měli vlastnit? Jak dlouho nás to bude těšit? O co přijdeme, když to nebudeme mít?

Víte co, Primark je zhmotněné peklo, které se dostalo mezi smrtelníky. Ale je tak božsky vypadající, že některým ještě dělá problém ho odhalit. Pojďte dělat osvětu, čeká nás ještě spousta práce. 

Zavařování pro začátečníky i pokročilé

Když budete v supermarketu stát v uličce s marmeládami, kde jich v regálu bude 30 různých druhů, vyberete si? O kolik by to bylo snazší, kdybyste jich měli na výběr 5? Co když nakonec odejdete s prázdnou, protože se nemůžete rozhodnout? A když si z těch třiceti jednu vyberete, budete se svojí volbou šťastní?

Když jsem na konci června zavřela kamenné HNST.LY, bylo mi těžko. Cítila jsem určité zklamání sama sebe, ale čert to vem, s tím se člověk nějak popere. Po svém posledním článku o drsné pravdě pozadí podnikání a vedení obchodu vůbec se strhla neskutečná lavina. Podpory především, díky bohu za to. Dostala jsem desítky komentářů, lidé mi psali e-maily, zprávy, volali mi (!), toho času za mnou přišli ještě do obchodu. Děkovali mi za tu otevřenost, za upřímnost bez patosu, za odvahu to vůbec vypustit do světa. Gratulovali mi k úspěchu, protože to co já brala jako selhání, mi ostatní ukázali jako nesmírný posun.

Stala se ale ještě jiná neuvěřitelná věc. Na základě toho článku jsem dostala přes třicet nabídek práce nebo spolupráce. Wow.

Pro moje sebevědomí to v tu chvíli bylo podobné, jako když hodíte mentosku do Coca Coly. Tak velký počet jsem nečekala, takže jsem si po prvních asi sedmi nabídkách jednu vybrala. Netušila jsem, kolik se jich nakonec sejde a bála jsem se nevybrat si.

Vydržela jsem tam dva dny. Ne, že bych si vybrala špatně. Je to skvělá firma, super tým, nesmírně zajímavé projekty, přesně v oblasti, která mě zajímá a soubor činností, ve kterých bych mohla být dobrá. Ale já nebyla vůbec mentálně připravená na to začít na něčem tak velkém pracovat. Neuměla bych té firmě přinést to, co potřebuje a kdybych to lámala přes koleno, skončilo by to oboustranným zklamáním. 

Moje rozhodnutí dát si chvíli oddych a časový odstup, který by mi dovolil udělat jakousi pomyslnnou čáru za jednou érou, bylo všeobecně přijato s pochopením a naprostou podporou. 

Jenže. Den šel za dnem a s přibývajícími nabídkami jsem zjistila, že jsem nakonec právě kvůli tolika možnostem výběru začala pochybovat o tom, co vlastně chci profesně dělat. Chci věnovat svůj čas jedné firmě? Nebo několika menším projektům? Mám zůstat fotografka? Nebo dělat kreativní produkci a fotku s přesahem? Chci mít nine to five job a jistotu peněz nebo zůstat jako nezávislý profesionál a freelancer? V jakém oboru přesně? Umím toho spoustu, ale na jaké konkrétní dovednosti postavím svoji kariéru? Chci si vůbec vybírat jen jednu věc?

Pomoc!

Než jsem se naděla, stála jsem u regálu s výběrem třiceti marmelád, přebíhala očima jejich etikety, ze kterých na mě řve design, složení, příchuť, značka, gramáž, cena a bezradně si tam stojím, přešlapuju z místa na místo, očima těkám a hledám bod, kterého se chytit, bod, odkud začít. 

Stát ve skutečném krámě, tak se sbalím a půjdu se podívat na druhou stranu, do oddělení zeleniny nebo vloček nebo čokolád, prostě kamkoliv, kde si cestou budu moct nechat uležet tu spoustu informací a nechat si čas na to se rozmyslet, na co mám vlastně chuť.

Tahle metafora ve mně rezonovala tak dlouho, až jsem si sbalila batoh a vydala se sama pěšky z Brna do Bratislavy. Kouzelných momentů jsem tam měla víc, ale k finálnímu rozhodnutí nakonec stejně vedl soubor několika událostí, až mi došlo, že nejkomfortněji se budu cítit, když si tu marmeládu vyrobím sama.

Mojí marmeládou je HNST.LY. Už jsem ho dovedla tak daleko, že nechávat si ho jen jako bokovku by byla cesta k jeho zániku. Co neroste, umírá. A nechat ho umřít nepřipadá v úvahu, práce na něm totiž pokrývá všechno, co mi dělá radost, v čem se chci zlepšovat, co mě naplňuje a v čem vidím smysl. Po červnovém zavření kamenného obchodu mi bylo jasné, že jestli ho někdy budu chtít dělat znovu, nemůžu ho dělat stejně. Takže dostalo nový systém, který zautomatizuje celou řadu procesů, redesign pro příjemnější prohlížení a nakupování a zavedla jsem předprodeje, které mi umožní představit širší nabídku produktů. Rozebrala jsem svůj byznysmodel, hodnoty i představy na mikročástice a složila je znovu v (doufejme) udržitelnější koncept.

Možná v tom pokračování a dalším pokusu o dobře fungující HNST.LY bude kus mojí tvrdohlavosti. Možná se mi nechce vzácný čas, který mám, vkládat do značky, která není moje. Možná mám prostě silnou, hluboko zakořeněnou vizi, která mi kvete v mysli už několik let a mám pro ní tak velkou vášeň, že pro mě má smysl za ni bojovat a překonávat překážky. Možná je to o radosti, která mě naplňuje pokaždé, když myslím na to, kam to chci dotáhnout a vymýšlím cesty, které mě tam dovedou.

Tak prostě zkusím tenhle nový recept. A buď si to zavařím nebo ne.

Endešlus

To “hodně práce”, které s sebou nese budování obchodu je něco, na co mě žádná škola, kurz, desítky článků nebo rady přátel a ostřílenějších podnikatelů ani za mák nepřipravili. Protože jsem od začátku neměla na HNST.LY moc peněz, dělala jsem si všechno víceméně sama. Od webovek, přes focení produktů, texty, marketing, obsah na sociální sítě, facebookové reklamy, hledání nových značek, zákaznický servis, balení balíků, chození na poštu, domlouvání spoluprací až po samotné stání v obchodě za pultem. Jasně, že mi během těch několika let pomáhalo několik lidí a bez nich bych to v určitých chvílích vůbec nezvládala. Za to jim patří můj obří dík, že měli tolik velkorysosti a věřili tomu se mnou.

Tohle moje profesionální rozpolcení je možná do jisté míry obdivuhodné, ale nakonec mě dostalo k tomu, že jsem ztratila nadhled. Strávila jsem tolik času tisícem organizačních detailů, až mi uniklo to hlavní. Vydělávat.

První týden v HNST.LY. Lidé se báli chodit dovnitř. Měli jsme tak málo zboží, že si mysleli, že je to galerie.

První týden v HNST.LY. Lidé se báli chodit dovnitř. Měli jsme tak málo zboží, že si mysleli, že je to galerie.

Smíchejte dohromady pár špatných rozhodnutí o zvolení lokality, výběru sortimentu, investici do reklamy, nákladech na zaměstnance a dostanete koktejl, který může potopit skvěle rozjetý projekt. Třeba dnes bych to udělala úplně jinak. Ale po bitvě je generál každý.

Chtěla jsem napsat o něčem, o čem se veřejně moc nemluví. Neúspěch. Protože je to u nás nějaké stigma či co, za které bychom se měli stydět. Ale odvážní jsme teprve tehdy, když se postavíme i za svoje fuckupy. 

Protože upřímně, tenhle byznys mi nejede. A jestli se vám zdá že jo, tak si budu hledat práci v marketingu, protože budovat značku a dělat dobrý dojem je něco, co mi jde dobře. Na co jsem byla vždycky levá bylo vydělávání peněz. A o tom to vlastně celé je.

Vést vlastní kamenný obchod byla zatím ta nějtěžší věc, kterou jsem v životě dělala. Být freelancer je jedna věc, ale vytvářet brand a mít zodpovědnost za prodeje, účetnictví, servis, zaměstnance a fyzické místo, o které se musíte starat jsou nebe a dudy. Beztak mi to se vším tím stresem, chozením spát dlouho po půlnoci, víkendovým trávením u počítače a brzkým vstáváním na trhy přišlo jako ta nejpřirozenější věc, kterou bych měla dělat. Podnikání, i přesto, že jsem nebyla schopná vytvořit udržitelnou prodejnu, se mi dostalo pod kůži, provrtalo do žil a koluje mi v krvi a neskutečně mě baví dál. 

Nemůžu přestat. 

Před Vánoci. Pamatuju si, jak jsem stála v obchodě, chodili mi tam zákazníci jeden za druhým a já si říkala "Ježiš to je skvělý, odkud se ty lidi berou?!"

Před Vánoci. Pamatuju si, jak jsem stála v obchodě, chodili mi tam zákazníci jeden za druhým a já si říkala "Ježiš to je skvělý, odkud se ty lidi berou?!"

Ono se do jisté míry hezky poslouchá, když mi říkáte “Ty jo Báro, seš fakt dobrá, že sis otevřela obchod, já bych na to koule neměla, klobouk dolů,” ale mě tohle prohlášení vzápětí vyděsí, protože mám vždycky pocit, že vytváří jisté očekávání toho, že budu takhle dobrá pořád, že už nikdy nesmím polevit. S oblibou vám odpovídám, že jsem možná spíš blázen a to z prostinkého důvodu, protože si myslím, že zdravý rozum by mě mohl zbytečně držet zpátky a já bych se do toho možná vůbec ani nepustila.

Tenhle tlak na hrdinství mě občas dohnal nebo dohání k tomu, že si držím poker face i přes to, že je mi těžko, smutno, jsem unavená nebo naštvaná, že nemám čas na všechno nebo všechny, na které bych čas mít chtěla. Chci prostě dostát těm svým řečeným koulím.

A tak jsem si celkem dlouho nechávala pro sebe tu skutečnost, že cash flow prostě není dobrý, ač se na pár měsíců zdálo, že je to naopak. Byla jsem jako ten malíček na ruce, pro kterou myšička vařila kašičku. Tomu dala, tomu dala, tomu dala,...a na toho nezbylo. Takže jsem vždycky utíkala domů do komůrečky napapat se dalších informací a přijít na kloub tomu, co teda dělám špatně.

Zavírám obchod, ale budu HNST.LY dělat online dál. Nikdy mě totiž nepřestane bavit vymýšlet a hledat jiné cesty, jak být lepší a uspět. Pro smysluplné projekty mám vášeň. To je to, co mě drží u práce, kterou dělám až do roztrhání těla aniž by mi to přinášelo dostatečnou hodnotu zpátky. 

To je můj hnací motor.

IMG_3646.JPG

Jako můj side-project to pro mě má pořád velký význam. Něco jsem vytvořila a naučilo mě to víc než všechny práce dohromady kdy předtím. Vím, že se mi pracuje lépe samotné než v týmu. Vím, že dovedu pracovat i pod velkým tlakem. Získala jsem úplně jiný pohled na peníze a jejich hodnotu versus hodnotu lidské práce. Objevila jsem svoje silné stránky i svoje slabiny. Poznala nesmírné množství zajímavých lidí. 

Nakonec je i neúspěch relativní. 

Proto vyprodávám většinu zboží. Velké plány potřebují velké změny. A tohle je můj první krok.

P.S.: Nevíte někdo o práci v marketingu?

Úhel pohledu.

Takový ten pocit, že se proti vám celý svět spikl. Znáte to?

Venku je příšerné počasí, ta prodavačka v sámošce se na vás utrhla, že se jí ptáte, kde mají sójovku a v tramvaji s vámi jede bezdomovec, jehož odér by se se svou vydatností dal krájet. Úřednice vám nevyhověla, pošťák vám ztratil balík a koupili jste si hrozně drahou knížku, protože všichni tvrdili, že je to román roku a vy se těžko překousnete přes třicátou stránku. Do toho vám v lednici zkyslo mlíko, dostali jste blbou referenci na odvedenou práci a počet desetinných míst na vašem účtu už není co bejvával. Rozbili jste svůj oblíbený hrnek, na bílý svetr jste si u oběda kecli omáčku a telefon vám hlásí, že úložiště je téměř plné. V obchoďáku hrají písničku, která vám připomene nešťastnou lásku, vzali jste si dneska nepohodlné spodní prádlo a doma vám vypadává internet, takže ani na to porno se koukat nedá.

V takhle mizerné dny mám pocit, že celý svět jde do pekel a lepší už to nebude. Že jediné, co má smysl, je jít spát a nechat si zdát o lepším životě. A že všichni jsou oškliví, protivní, lžou a nemyslí to se mnou dobře. Nebo mě nemají rádi, jsou odtažití a můj život je nezajímá.

Taková pitomost.

Přišla jsem na to, že lidé se ke mně většinou chovají podle toho, jakou já mám náladu. Jasně, že mě naštve, že se na mě někdo křivě podívá, když mám den pod psa. Za dnů mizérie a splínu si to pěkně přihodím na hromadu k už tak dost dlouhému seznamu toho, proč život stojí za houby. Ale kdyby mi ten den všechno šlo na ruku, tak jejich mrzutost přejdu a raduji se z toho, že jsem si doma nezapomněla sluneční brýle, mám novou zakázku na focení a o víkendu si udělám palačinky k snídani. Jéé, to bude príma!

Myslím, že obecně máme tendenci si chování lidí kolem nás vysvětlovat podle toho, jak se sami cítíme. Třeba nejsou protivní, třeba si to bereme jen moc osobně. Pak o tom či onom tvrdíme, že je necitelný blbec, o té či oné, že je nafoukaná kráva a těch či oněch, že je to banda neschopných pitomců, co si nevidí na špičku vlastního jazyka. 

Jenomže vždycky jde jen o úhel pohledu. 

Buď mám problém já nebo ti ostatní. Někdy se k nám druzí nechovají dobře ne proto, že bychom dělali skutečně něco špatně, ale protože mají problém sami se sebou. A funguje to i naopak. Někdy se my chováme hrozně k ostatním jen proto,  že máme blbý den.

Lidé, které potkáváme a situace, ve kterých se ocitáme jsou zrcadla. To, jakým způsobem uvažujeme nad jednáním druhých o nich nevypovídá nic. Vypovídá to jen o tom, jak uvažujeme my.

Kůže líná.

Vždycky jsem si připadala hrozně líná. Jako veš. Jako lenochod. Jako stará kočka na sluncem zalitém zápraží, kterou už nevzruší ani kutálející se klubko, i kdyby bylo obalené v tom slizu z kapsičky Whiskas.

A někdy skutečně jsem. A víte co? Je to totiž naprosto v pohodě.

Vybavuje se mi loňský únor. Seděla jsem doma v křesle, které bylo směrované k velkým dveřím na balkon. Nohy opřené o stoličku, notebook mi ležel na klíně a zrovna jsem se chystala ořezávat první z desítek fotek k úpravě. Venku foukalo jen lehce, takže nevím jaká nadpřirozená síla přinesla ten velký zkroucený list z loňského podzimu až na můj balkon. Jenom vím, že jsem v té své připravené pracovní poloze na něj zírala, jak se sem tam pohnul nebo převalil. Dobrých deset minut. 

Pak jsem zaklapla notebook, vzdychla a šla uklízet. Po chvíli, rozhodnutá, že už vážně začnu pracovat, jsem se znovu připravila do startovní pozice a...znovu zírala ven na suchem zdeformovaný list, který vypadal, že začíná požírat sám sebe.

Ta hrozná spousta aktivit mě tak vyčerpala, že jsem si na pozadí pustila pátou řadu Přátel, schoulila se na křesle pod deku a na hodinu usnula. Můj plán si později udělat fancy zdravou večeři o třech chodech skončil hrstmi cornflakes, které jsem do sebe ládovala z pytle velkého rodinného balení.

Pod tíhou pocitu neschopnosti jsem se ten večer přesouvala do vzdálenosti čítající maximálně metry a veškeré snahy ještě něco ten den udělat, zůstaly minimalizovány, stejně jako photoshop na spodní liště mojí pracovní plochy. 

Někdy to prostě nejde.

Je úplně šumák, kolik motivačních článků si přečteme na Forbesu nebo příběhů úspěšných podnikatelů na FirstClass. Je jedno, kolik si na svojí Pinterestovou nástěnku připíchneme duchaplných citátů. Nezáleží na tom, kolik úkolů nám visí v to-do listu nebo kolik předsevzetí jsme si během roku naložili. Víc článků o tom, jak se dokopat k postavě do plavek, o efektivním čtyřhodinovém pracovnímu týdnu nebo jak napsat svůj první román ten kýžený efekt nepřinese. 

Občas je rozumný nedělat prostě vůbec nic.

Čím déle si vnucujeme myšlenku, že bychom něco dělat měli, i když nám to nejde, tím déle nám to trvá dokončit. A pak strašně provinilie prokrastinujeme a sem tam se vrátíme k úkolu, který nás měl původně o krok posunout ke splněnému snu, jenže mezitím se z něj stal strašný voser. 

A přitom by stačilo si přiznat, že pro tuhle chvíli na to prostě nemám a dát si pohov. Nikdo nebude ani pilnější ani kreativnější pod tlakem přesvědčení, že musí stihnout první poslední. To je nejlepší recept na to, jak brzy vyhořet. 

Proto jsem přestala hledat motivaci ve chvílích, kdy mi něco ani trochu nejde. Naopak se snažím na to co nejdřív zapomenout a okamžitě jít dělat bez výčitek něco jiného. Od té doby mám mnohem častěji chuť se pouštět do dalších úkolů a většinou je zvládnu dřív než když je nenápadně odkládám. 

Do mě se energie pro ten či onen úkol dříve či později vždycky znovu vlila. Stačilo se vyspat, počkat si na lepší počasí, na pochvalu za dosavadní práci, zboží nebo servis nebo jít na kafe s někým, kdo mě inspiroval.

Co když se mi i přesto nedaří ani začít? Začnu přemýšlet nad tím, jak moc velký smysl ta činnost má. Třeba se mi do toho nechce, protože cítím, že mě to nikam neposune a dlouhodobě mi to nic nepřináší. Což je dost dobrá motivace, jak si hledat lepší práci. 

A co když má ta práce deadline? To se nedá odkládat do nekonečna! Tak udělejte přesně to, co jsem udělala s tímhle tři týdny rozepsaným článkem. Get that shit done!

Otázka velikosti

Jedna z věcí, kterou mi rodiče říkávali, když jsem byla malá, byla "Až vyrosteš, tak to pochopíš." Jenže já často pořád něčemu nerozumím, znamená to, že ještě nejsem dost velká? 

Každý rok narůstá s blížícím se 8. květnem moje očekvávání toho, že tenhle rok to konečně rozlousknu. 

Jako šestileté děcko jsem si myslela, že velká budu, až dostanu první pusu. O rok později mi vlepil hubana na školní chodbě Kuba a já si připadala pořád stejně. 

Tak jsem postupně překonala další milníky. Prvního kluka, co mi zlomil srdce tím, že mojí valentýnku nechal kolovat celou třídou, první cigaretu potají vykouřenou v kamarádově stodole, první promile v krvi co skončily líbačkou s mojí nejlepší kamarádkou, první den na střední, první výplatu na brigádě v pizzerii, první lásku, pro kterou se trpí tělem i duší, první sex, druhý sex, první samostatnou cestu do zahraničí bez dohledu rodičů, odstěhování se z domova, první pořádnou práci, prvního psa, první iPhone, první založenou firmu, první podnikatelský propadák, první prodanou firmu, první den v práci v anglicky mluvící zemi, první prodanou fotku, první prodaný produkt v HNST.LY, první den na vlastních nohou, první nájem, který jsem jsem si platila sama, první otevřený obchod

Už je to ono? Neprošvihla jsem to? Protože jsem zase o rok starší a pořád tady jsou nevyřčené odpovědi na klíčové životní otázky. 

Kde mám hledat toho pravého? Kolik chci vlastně dětí a kdy s nimi začít? Mám pro HNST.LY hledat investora? Jaké je nejvýhodnější spoření? Které knihy mi změní život? Měla bych si ještě dodělat vysokou? Jak poznám, že to avokádo už je akorát? ...

Myslím, že je to proces.

V odborných knížkách si například přečtete, že dospělost přichází se zodpovědostí. Z toho mi vyplývá, že často začíná s prvním džungarákem v akvárku. A pak se učíme, rozvíjíme, měníme se, moudříme, předáváme svoje zkušenosti dál. Dospíváme celý život.

A nejdospělejší jsme s posledním vydechnutím. V ten moment už další šance zmoudřet, udělat něco víc, líp, jinak už nepřijde. Takže do té doby máme nárok na to být občas ztracení a hledat odpovědi. A vlastně se ani nemusíme trápit otázkou, jestli jsme pro to či ono už dost velcí. Prostě to zkusme a při nejhorším to bude jen další milník k překonání. 

Jak si (ne)dělat plány

„A kde se vidíte za pět let?“

Ptali se mě přesně před pěti lety na pohovoru v IKEA, kde jsem se ucházela o práci dekoratérky. Místo na tom pohovoru jsem si doslova vybojovala. Napoprvé mě zamítli, ale já se nedala a obhájila v sáhodlouhém e-mailu svoje dovednosti a kvality. Tu práci jsem totiž hodně chtěla dělat. Asi. Já nevím. Aspoň myslím, že jo.

„A kde se vidíte za pět let?“

Myslím, že jsem tenkrát odpověděla něco ve smyslu, že chci být součástí velké rostoucí firmy, pravděpodobně ve vedoucí pozici, zatímco se mi pod stolem klepala kolena a očima jsem nervózně těkala na asi pětičlennou pohovorovou komisi a ujišťovala se tak, jestli odpovídám podle pravidel.  

Nakonec mi nabídli jinou pozici, protože se jim prý líbilo jakým způsobem a jak přirozeně jsem vedla tým všech uchazečů, se kterými jsme plnili úkoly. Šlo mi to, protože nesnáším, když banda lidí plká o pitomostech, které k ničemu nevedou. Nechtěla jsem je poslouchat a měla jsem hlad. Tak jsem je kočírovala k nějakému závěru. Být hladový asociál mi tehdy zajistilo nabídku zaměstnání. Tu jsem stejně posléze odmítla, na což mi můj kamarád řekl, že to bylo ode mě odvážné. Myslel to v tom smyslu, že jsem tam šla s představou, které nevyhověli a já měla kuráž nepřistoupit na jejich podmínky. Čert ví, co by se stalo, kdybych měla v kapse svačinu.

Zůstala tu ovšem otázka. Kde jsem se opravdu viděla za pět let? Tenkrát jsem odpovídala podle toho, co se ode mě čeká, protože popravdě, jo, ta práce by mě bavila, ale vážně jsem chtěla přijmout výzvu, kterou mi dali?

Nikdy jsem si nedělala plány. Vlastně mi plány na několik let dopředu přišly absurdní. Jak můžu vědět co bude za pět let? Za rok? Za dva měsíce? Ještě tak před dvěma lety bych nedokázala odpovědět. Jenže to jsem neměla nic nebo nikoho na čem by mi záleželo tolik, že jsem to viděla ve svojí budoucnosti. To je jádro pudla. Jak bych se taky mohla někde vidět, když jsem nevěděla, co vlastně chci?

Na to jsem nepřišla ze dne na den. Rostla jsem, dospívala, sem tam ztratila něco, co mi původně nepřišlo důležité a teď se bez toho blbě obejdu a naopak. Potkávám lidi, kteří formují moje myšlenky a názory, stavím se do situací, které formují moji osobnost. Zjistila jsem, na čem mi vlastně záleží a jakým člověkem se chci stát. Nevím přesně kde budu za pět let bydlet nebo kolik budu zaměstnávat lidí, ale poprvé v životě mám představu o tom, čím bych chtěla být, až vyrostu, i o tom, kde chci vidět HNST.LY.

Splnilo se mi, že jsem ve vedoucí pozici rostoucího byznysu. Před pěti lety by mě ani ve snu nenapadlo, že bude malý a už vůbec ne můj. :)

Jen to chce neustále improvizovat a sem tam se přizpůsobit. Leccos se pokazí, potkáte někoho, kdo vás změní, zažijete něco, co vám převrátí život naruby. Nemusíte mít plán, kterého se budete striktně držet. To ostatně ani nejde. Ale když vám na něčem opravdu záleží, chcete si to v životě podržet co nejdéle a to je první vodítko, které vám napoví, jakým směrem chcete, aby se váš život ubíral. Si myslím. 

Takže...kde se vidíte za pět let?

Jsem single. Ouch.

Když se my holky s někým rozejdeme, tak je nám celkem putna, kdo z nás dvou si vytáhl tu kratší sirku a skoncoval to. Je nám nad slunce jasné, že nemáme už na nic nárok, obzvlášť když jsme to my samy skončily, a stejně nás dodatečně sžírá žárlivost a rozpadáme se na molekuly kdykoliv na sociálních sítích nebo nedejbože na veřejnosti narazíme na svůj replacement.

Prvních pár týdnů až měsíců zoufale hledáme patterny v příbězích kolem sebe, jako bychom chtěly přeskočit na konec příběhu a dozvědět se, jak to s námi dopadne. 

„Přesně to se stalo mojí kámošce, ale s tou novou mu to nevydrželo a za tři měsíce byli zase spolu.“
„Hele některý lidi se rozejdou třeba i na celý roky a pak se dají zase dohromady.“
„Tohle je jen takovej úlet, věř mi. Vy dva jste se k sobě strašně hodili!“

Nebo snad ne?

Přemýšlíme, vzpomínáme, zlobíme se, na to druhýho, na sebe, na sousedy, na toho hnusnýho dědka na tramvajový zastávce, protože ten taky určitě za všechno může. Z holky, co byla doteď docela v pohodě je najednou hysterka jak z telenovely, kterým se vždycky sama smála.

Věděla jsem, že si za to můžu já, ale stejně jsem nějaký čas chodila jako zombie a těžce zadržovala slzy, protože mi to bylo prostě jen zatraceně líto. Je to blbý, když vás to chytí na veřejnosti. Máme místnosti na kojení a přebalování, máme úschovny zavazadel. Kde jsou úschovny pro nás, když si potřebujeme vyplakat oči? 

Strašně jsem se bála. Paradoxně nejvíc toho, že budu na všechno sama. To jsem přeci chtěla, tak v čem je vlastně problém? Bacha na to, co si přejete, může se vám to vyplnit.

Vždycky máme tendenci skuhrat nad tím, co jsme ztratili, protože až tehdy si uvědomíme tu hodnotu. Já si uvědomila hlavně svojí závislost na vztahu, ve kterém jsem byla pořád a neuměla jsem si přestavit trávit čas jinak. Takže když se najednou musíte obejít bez neustálé přítomnosti někoho dalšího, je to děsivý. 

Až později mi došlo něco mnohem horšího. Že nepláču nad tím, s kým už nejsem nebo co nemám ale sama nad sebou. Protože jsem ztratila něco, co jsem potřebovala, co jsem chtěla mít sobecky a věčně. 

Co teď? Takže nestačí, že začínáte život znova od nuly, musíte se ještě ke všemu naučit mít rádi sami sebe a umět spokojeně trávit čas jen ve svojí přítomnosti. Uf... 

To by vydalo na další článek. 

„Hele Baru a jak to děláš, že toho stíháš tolik? Obchod a ještě focení?“
„A nejen to! Stíhám ještě chodit třikrát týdně cvičit, přečtu šest až osm knížek za měsíc, o víkendu peču, koukám na filmy, chodím ven s kamarády a dokonce i spím!“
„Nemáš kluka, co?“
„No...“

Můj život není tím horší. Kdybych ho měla, udělám si na něj místo tak jako na všechno ostatní. Každopádně jde o to, že mi už nevadí vyrazit si jen v přítomnosti vlastních myšlenek na celodenní výlet nebo zůstat celý víkend sama v posteli. A vůbec jsem se toho o sobě za poslední dva roky hodně naučila. Především to, že fňukat je vážně otravné a když si neumím vážit sama sebe, jak to můžu chtít po někom jiném?

A nakonec, hele, ona to totiž není žádná tragédie. Lidé se rozcházejí dnes a denně. Jen to nesmíme brát jako konec, ale jako začátek svého nového já. Protože když přestaneme lpět na starém, otevřou se nám úplně nové možnosti. Nové zkušenosti. Nová dobrodružství.

Lepší, které si zasloužíme.

Jen co se sami staneme lepšími.