HANNE AND SØREN again. Merry Christmas in their home.

HANNE AND SØREN again. Merry Christmas in their home. baraperglova.com/blog

From today it is 6 week till Christmas! Yay! :) So I was thinking that now it's time to share first christmas inspirations. I am not decided in which color I want to decorate everything this year, but I feel that this year it could be something natural like wood, fur and brown tones, in this style. But also I liked this decoration in more common silver. And maybe I can continue in my interest for geometry and hang on our tree something like this. Or I'll just start with white and we will see which color I will add :) 

I know this is not first world problem, I just love to think about it and plan it! :) 

By the way, if this interior reminds you something what you have seen before, it's true. About interior where Hanne and Søren lives I wrote few months ago here. Their apartment is so beautiful that I am sure it is not hard to make it there pretty for every occasion. 

And what about your plans for christmas decorating? Do you use the same color and same decoration every year or do you like to have it every year a bit new and in different style?  Looking forward to your tip and ideas! ;)

 //

Ode dneška je to přesně 6 týdnů do Stědrého dne! Jupí! :) Takže jsem si říkala, že je načase sdílet s vámi první vánoční inspiraci. Ještě jsem se nerozhodla v jaké barvě všechno letos nadekorovat, ale mám pocit, že letos by to mohlo být něco přírodního jako dřevo, kožešina a hnědé odstíny, něco v tomhle stylu. Ale taky se mi líbí tahle dekorace v  o něco běžnější stříbrné. A nebo možná bych mohla pokračovat ve svém zanícení pro geometrii a pověsit si na stromek něco takového. Nebo prostě začnu s bílou a pak se uvidí jako barvu k tomu přidám :)

Já opravdu vím, že tohle není světový problém číslo 1, já jen strašně miluju o tom přemýšlet a plánovat! :) 

Mimochodem, jestli vám náhodou tenhle interiér připomíná něco, co jste už někdy předtím viděli, je to tak! O domově, kde žije Hanne a Søren jsem tady psala před několika měsíci. Jejich domov je tak nádherný, že určitě není těžké udělat ho pěkným při jakékoli přiležitosti.

A co vaše vánoční dekorování? Používáte ty stejné dekorace a stejné barvy každý rok nebo máte rádi každý rok něco nového a odlišného? Těším se na vaše tipy a nápady! ;)

 

Photos via Decordemon