Don't let me down this Christmas without eggnog.

 
Don't let me down this Christmas without eggnog • baraperglova.com/blog

Do you know without what I can't imagine Christmas? Without eggnog! I made this delicious alcoholic liquor every year, but this year seems to be impossible to made it in Britain. I am used to buy Rum for about 90 crowns (about 3 pounds), but the cheapest Rum here cost about 14 pounds! (about 420 crowns!) That's ridiculous! It bothers me because I wanted to try some speciality this year, I found some inspiration on Kinfolk. My favorite seems to be orange cardamon eggnog or kefir lime lemongrass eggnog. 

I have only two options: Try to find shop with polish food, where could be maybe rum cheaper (but I suppose that high price here is caused by high excise taxes on alcohol) OR let send rum from the Czech Republic, but I do not know how it is with customs control. 

And what about you? Do you like eggnog? How many bottles do you drink during Christmas? Or you have some special recipe? Share it with us! :)

//

Víte bez čeho si absolutně nedovedu představit Vánoce? Bez vaječňáku! Dělám tenhle výtečný alkoholický nápoj každý rok, ale tenhle rok se zdá být nemožné ho tady v Británii udělat. Byla jsem zvyklá kupovat rum za cca 90 korun, ale nejlevnější rum tady stojí kolem 400 korun! To je prostě k neuvěření! Štve mě to taky proto, že jsem se tenhle rok chtěla pokusit udělat nějakou specialitu, úžasnou inspiraci jsem našla na Kinfolku. Mými favority zdají se být pomerančovo-kardamonový vaječný likér nebo kefírovo-limetkový likér s citronovu trávou. 

Mám asi jen dvě možnosti: Zkusit najít obchod s polskými potravinami, kde by možná mohl být nějaký levnější (ale obávám se, že vysoká cena je způsobená vysokou spotřební daní na alkohol) NEBO si ho můžu zkusit nechat poslat z Česka, ale nevím, jak by se na to tvářila celní kontrola. 

No a co vy? Máte rádi vaječňák? Kolik lahví vypijete během Vánoc? Nebo máte nějaký speciální recept? Podělte se s námi! :)

All pictures via Kinfolk