Prospect Park Brooklyn NY by Workstead

When I found this interior originally I was looking for some interresting copper accessories and decorations...Maybe next time :)

This is project by Workstead, design firm, founded in 2009. Involved a complete reorganization of spaces. The cabinets define the programmatic elements of the home. Well...actually I have no idea what is mean "programmatic elements of the house", but I can tell you that I like modern shapes, simple materials, textures and many details with using a warm walnut wood.

By the way, the chandelier what you see above the dinner table is Industrial chandelier and you can buy it on Workstead website.

//

Když jsem našla tenhle interiér, tak jsem vlastně původně hledala měděné doplňky a dekorace...no možná příště :)

Tohle je projekt od Worksteadu, designové firmy založené roku 2009. Tahle firma se podílela na kompletní reorganizaci prostoru. Skříně definují programové prvky domu. No...já vlastně vůbec netuším, co by mohlo znamenat "programové prvky domu", ale můžu vám říct, že se mi líbí moderní linie, jednoduché materiály, textury a mnoho detailů zpracovaných z teplého ořechového dřeva.

Mimochodem, ten závěsný lustr, který vidíte nad jídelním stolem je taktéž práce Worksteadu a můžete ho koupit na jejich stránkách

All photos and part of text by Workstead