Hanne and Søren. Happy to live in this place.

I was thinking, that I let my blog without post today, but my opinion changed this beautiful Danish apartment near Copenhagen. Yes, this is one of older interiors, but I think that good inspiration never get old ;). Happy Hanne and Søren Berzant who live here - in lovely turn-of-the-century home.
For me it is impossible to not love this apartment :). I like especially wooden floors, big white surfaces, decorative tiles on the walls in the living room and distinctvive paintings, photos, books, candles and small decorations that you can find throughout all this apartment. Furnishing of this place is not minimalist, but interior seems to be furnished very carefully, because all items are decorated in almost specific color spectrum and yet it is not boring or kitschy.

// 

Už jsem si myslela, že dnes nechám svůj blog bez příspěvku, ale můj názor změnil tenhle nádherný byt v Dánsku, poblíž Kodaně. Ano, je to jeden ze starších interiérů, který jste možná už někde viděli, ale já si myslím, že dobrá inspirace nikdy nezestárne ;). Šťastná Hanne a Søren Berzantovi, kteří tady žijí - v krásném bytě v domě z přelomu století.
Pro mě je nemožné tenhle byt si nezamilovat :). Obzvlášť se mi líbí dřevěné podlahy, velké bílé plochy, dekorativní obložení na stěnách v obývacím pokoji a osobité malby, fotografie, knihy, svíčky a malé dekorace, které najdete napříč celým bytem. Zařízení tohohle bytu určitě není minimalistické, ale interiér se zdá být zařízený velmi pečlivě, protože všechny předměty jsou laděné do určitého barevného spektra a přesto není nudný ani kýčovitý. 

Spotted on The Guardian
Photography: Heidi Lerkenfeldt