Home of Nina Bergsten. Scandinavian style with touch of Paris.

White walls, ground floor, white windows and most of the white furniture conceal a lot of femininity and thanks to neutral base excel distinctive elements like gold side tables and a huge mirrors.

White walls, ground floor, white windows and most of the white furniture conceal a lot of femininity and thanks to neutral base excel distinctive elements like gold side tables and a huge mirrors.

This is eye candy, don't you think? Welcome in stunning apartment in Malmö, Sweden, where Nina Bergsten lives. Here you can see an amazing mix of classic architecture and vintage style with modern elements, which look very natural. White walls, ground floor, white windows and most of the white furniture conceal a lot of femininity and thanks to neutral base excel distinctive elements like gold side tables and a huge mirrors. By the way, one of them Nina brought back from Paris flea Market.
One last detail that I would like to point out are the marble table tops at the dining table and coffee table. I've never been a fan of cold surfaces, but I'm getting like marble a lot lately...probably it'll do a special post :)

I really like how in this meets Scandinavian style interior with Parisian. Nina is very chic lady!

// 

Tohle ja malá pastva pro oči, což? Vítejte v překrásném bytě v Malmö ve Švédsku, kde žije Nina Bergsten. Můžete tady vidět úžasný mix klasické architektury a vintage stylu s moderními prvky, který působí velmi přirozeně. Bílé stěny, světlá podlaha, bílá okna a většina světlého nábytku v sobě skrývají hodně ženskosti a nautrální základ nechá vyniknout výraznější prvky jako třeba zlaté odkládací stolky nebo obrovská zrcadla. Mimochodem, jedno z nich si Nina přivezla z jednoho blešího trhu v Paříži.
A ještě poslední detail, na který bych chtěla upozornit jsou mramorové stolové desky u jídelního stolu a konferenčního stolku. Nikdy jsem nebyla fanouškem chladných povrchů, ale mramor se mi začíná poslední dobou hodně líbit...asi na něj udělám speciální příspěvek :)

Moc se mi líbí, jak se v tomto interiéru setkává skandinávský styl s pařížským. Nina je opravdu velmi šik!

Photos via Modetteblog and Residence magazine  where you can read original article and more about Nina. Text is in Swedish.
For Residence Magazine photographed by Marcus Lawett