Cassie Karinsky at home. Elegantly styled space.

I am convinced, that some spaces are so photogenic you can take a picture from any position and everytnihg will looks perfect! This is the case of home Cassandra Karinsky in Sydney. This apartment has a perfect disposition and some distinctive elements that eliminates the need to add some specials. A lot of decorations maybe evokes you some kind of moroccan style. It's not a coincidence, because Cassandra has a wholesale business Kulchi with range of beautiful rugs and homewares. 
I like that in this apartment is reasonable amount of similar decorations, otherwise it is very clean and again I was surprised at how I found in the Australian interior so many similarities with Scandinavian style.

This is very lovely inspiration, because Morocco reminds me of mainly summer and holidays and I think that this is best inspiration in these sunny days!

What about you? Do you like this style?

// 

Jsem přesvědčená, že některé prostory jsou tak fotogenické, že je můžete nafotit z kteréhokoli místa a vždycky budou vypadat skvěle! To je i případ domova Cassandry Karinsky ze Sydney. Tenhle byt má perfektní dispozici a některé výrazné prvky, které eliminují potřebu prostor něčím ozvláštnit. Hodně dekorací vám možná evokuje marocký styl. To není náhoda, Cassandra má velkoobchod Kulchi se sortimentem krásných koberců a doplňků právě z Maroka. 
Líbí se mi, že je podobných dekorací v tomto bytě přiměřené množství, jinak je velmi čistý a znovu jsem překvapená, jak v autralském interiéru nacházím tolik podobností se skandinávským stylem.

Tohle je moc krásná inspirace už jen proto, že mi Maroko vždycky připomene léto a čas dovoleých vůbec a to je myslím si ta nejlepší inspirace pro současné slunečné dny!

A co vy? Jak se vám tenhle styl líbí? 

Images and inspiration via The Design Files