COS. Minimalist fashion.

Of course that I can write also about a fashion! :) My friend told me that my style he recognize from afar. But still describing of my style is very hard. One day you can see me in crazy colorful flowered turkish trousers, another day in jeans and white shirt and another day in simple black dress and black tights and my outfit is complete with scarf with colorful pattern or some piece of jewelry, mostly mine

So I think, that I haven't uniform style and I like what I like. Like COS. Very pretty fashion brand. It's not boring, it's just very simple, very minimalist, very fashionable. I read that in 2014 they will open a first store in the Czech Republic (Prague, Pařížská street), but until then you can buy on their website or check one of nearest store, mostly in Europe. 

// 

Samozřejmě, že můžu psát i módě! :) Můj kamarád mi řekl, že můj styl pozná už z dálky. Ale přesto si myslím, že popsat můj styl je velmi těžké. Jeden den mě potkáte v bláznivých kytkatých tureckých kalhotech, druhý den v džínách a bílé košili a jindy zas v černých šatech a černých punčochách a můj outfit doplňuje šátek s barevným vzorem nebo nějaký ten šperk, nejčastěji můj :) 

Takže si myslím, že nemám jednotný styl a líbí se mi jednoduše to, co mi padne do oka. Přesně jako COS. Není to nudné, je to jen velmi jednoduché, velmi minimalistické a velmi módní. Četla jsem, že se chystají v roce 2014 otevřít první obchod v České republice (v Praze, v ulici Pařížská), ale do té doby si můžete něco pěkného koupit na jejich stránkách nebo v některém z nejbližších obchodů (většina je v Evropě).

All photos via COS