Cleaneverything. Clean. Everything.

My love for minimalism is continuing! Do you know cleaneverything bags? Everything made from one piece of leather. This is the way to arise stitchless bags. Beautiful! 

- (update 18/7/2013) Altough there is maybe one detail, what I don't like that much - on the wallet (3rd picture). I think that for wallet is there too much material, you know? I mean, the ratio of the things inside to the outdoor package is unbalanced. I don't think so that too many things fit in, and I do not know why I actually had to take such a large pocket. The leather is just too thick... -

// 

Moje láska k minimalismu pokračuje! Znáte tašky cleaneverything ? Všechny jsou vyrobeny z jednoho kusu kůže. Tohle je způsob, jak vznikají bezešvé tašky. Nádhera! 

 - (update článku 18/7/2013) Ačkoli přeci jen je tam možná jeden detail, který se mi moc nelíbí - na peněžence (třetí obrázek). Myslím, že na peněženku je tam prostě moc materiálu, víte? Myslím si, že poměr obsahu k venkovnímu obalu je nevyvážený. Myslím si, že stejně se dovnitř zase tak moc věcí nevejde a vlastně nevím proč bych si s sebou měla tahat tak velkou kapsu. Ta kůže je na tuhle peněženku prostě asi moc silná, to bude tím... -

"cleaneverything aims to become the mantra of a generation who wants to live a meaningful life with less stuff and to enjoy the peace of mind that comes from owning only but the best."

And I agree. I found that we we need less things than we think.

//

 "cleaneverything si klade za cíl, aby se stala mantrou generace, která chce žít smysluplný život s méně věcmi a užít si klid, který pochází z vlastnictví pouze toho nejlepšího."

A já s tím souhlasím. Zjistila jsem totiž, že toho potřebujeme mnohem méně než si myslíme.

 All photos by cleaneverything 

This link recommended me Petr