Thinkk Studio. 4 most favorite projects.

Wood, concrete, metal wires, simplicity, originality, contrasting and industrial look. I choose my four most favorite projects by Thinkk Studio.
I was seeing their products on Pinterest for months and I really liked them separately. And when I began to investigate who is the author of these things I found out that it is one and the same studio, and suddenly it began to fall into place :) They have original ideas and I always liked combination of wood with concrete. It is so contrasting connection of warm natural material with cold and industrial. Anyway, I like their another designs, like vases with wired steel. They show a simple geometry and my interest for geometry is still continuing :)

// 

Dřevo, beton, kov, jednoduchost, originalita, contrasty a industriální vzhled. Vybrala jsem si čtyři nejoblíbenější projekty od studia Thinkk
Viděla jsem na Pinterestu jejich produkty už po celé měsíce a moc se mi líbily samostatně. Až teprve, když jsem začala pátrat, kdo je autorem jednotlivých věcí jsem zjistila, že je to jedno a to samé studio a najednou mi to začalo do sebe zapadat :) Mají originální nápady a mě se vždycky líbila kombinace dřeva s betonem. To kontrastní spojení teplého tvárného přírodního matriálu s chladným průmyslovým. Nicméně, líbí se mi i jejich další projekty, které spojují ocel a beton, jako třeba vázy s drátovanou konstrukcí. Představují jednoduchou geometrii a moje zaujetí pro geometrii stále trvá :)

CementWood lamp

Truss Vases 

Merging Top

Weight vases