INKKIT. Wrap your gift.

 
il_fullxfull.384862227_266w.jpg

I wrote earlier how much I enjoy wrapping gifts. But sometimes I want to do my work easier and would appreciate if I find a simple way to gift wrap nicely and simple. That's why I'm glad there are shops like Cait Lucas have. One of her product lines is INKKIT I found few months ago on Etsy. There she provides material for decorative packaging. I would at Cait bought a bunch of stuff just because of how nice it is photographed :).

So I don't want to alarm you, but Christmas will be here before you know it, and those creative of us, for which is not enough to wrap a gift in a cheap paper, could be this nice idea for this year's packaging :)

// 

Už dříve jsem psala, jak moc mě baví balení dárků. I já si ale někdy chci práci usnadnit a ocením, když najdu nějaký jednoduchý způsob jak dárek zabalit hezky a přitom jednoduše. Proto jsem ráda, že existují obchody jako má Cait Lucas. Jednu z jejích produktových řad INKKIT jsem našla už před několika měsíci na Etsy, kde Cait nabízí materiál pro dekorativní balení. Já bych si u Cait koupila hromadu věcí už jen proto, jak hezky je má vyfocené :). 

Takže vás nechci strašit, ale Vánoce tady budou dřív než se nadějete a ti kreativní z nás, kterým nestačí jen zabalit dárek do levného papíru, ale rádi si s balením vyhrají, by tohle mohl být hezký nápad pro letošní balení. 

 

Photo Credit: Cait Lucas - INKKIT