Sweet Candies. Or maybe not.

Originally I was thinking that today I will share something much more happier in happier colors. I wanted to name it something like Sweet Candies and it would be all in light shades of pink and there would be a treat or something...But I am not in this mood and I think it would not be fair to create something what is basically a lie.

Yesterday together with Petr we did a rehearsal of packaging to London and it was a little bit strange, because it was for the first time I realized that this is not just a vacation and we do not return to this apartment :) I am not sad. (Maybe a little). On the one hand I am a little bit scared (what is I think totally normal and ok, because starting new life in another country with another language man did not every day) and on the other hand I am still not realizing for 100% what is going on :))

But thanks to all these changes we actually started a new life already here and I am looking for sharing a few ideas what (I hope) should to help also you for more comfortable and easier life. (Idea about sharing useful tips I got today, so before I start I have to think about it a little. Nobody wants to read bullshits ;))

These are my sweet candies with a little of sadness and healthy fear, but topped with pink happy frosting (it's optimistic look to the future :))

Have a lovely weekend! 

// 

Původně jsem myslela, že dneska budu sdílet něco trochu víc veselého ve veselejších barvách. Chtěla jsem to pojmenovat něco jako Sweet Candies (pozn. Sladké Dobroty) a mělo to být celé ve světlých odstínech růžové, měly tam být nějaké sladkosti nebo tak...Ale abych pravdu řekla, tak nejsem v takové náladě a nebylo by fér sdílet něco, co je vlastně v podstatě lež. 

Včera jsme s Petrem pořádali zkouškové balení do Londýna a bylo to trochu zvláštní, protože poprvé jsem si uvědomila, že to není jen dovolená, ale že se do tohohle bytu už nikdy nevrátíme :) Nejsem smutná. (No možná jen trošku). Na jednu stranu mám trochu strach (což je, myslím si úplně v pořádku a ok, páč člověk nezačíná nový život v jiné zemi s jinou řečí každý den) a na druhou strau si nejsem jistá, že mi 100% došlo o co tady teda jde :)) 

Ale díky všem těmhle změnám, na které se chystáme jsme vlastně nový život začali už tady, několik měsíců před naším odjezdem a já se těším, až sem nasdílím pár tipů, které (aspoň doufám) by měly pomoct i vám pro trochu pohodlnější a jednodušší život. (Nápad sdílet tyhle tipy jsem dostala až dneska, takže o tom ještě nějakou dobu popřemýšlím. Nikdo přece nechce číst blbiny ;)) 

Tady jsou moje sladkosti s příměsí trochy smutku a zdravého strachu, ale celé zalité růžovou veselou polevou (to jsou ty optimistické vyhlídky na budoucnost :))

Krásný víkend všem!

 

 

1 / 2 / 3  / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9