Ubon. Simply nice.

Ubon. Simply nice. • baraperglova.com/blog

I like when restaurants are really minimalistic. I can't imagine my own living and own apartment in pure minimalist style, you know I like simple things and simple shapes, but If I had to feel really like home I need candles, pillows, flowers, throw...just these unnecessary things made me feel cozy and comfortable. But when you go to the restaurant you don't need anything of this and I really enjoy, when I visit some public space in minimalist style. In this restaurant I (unfortunately) wasn't. But it is perfect example of what I mean.

And what about you? Do you need to feel like at home in the restaurant or you love the contrast between your lifestyle and the places you visit? And do you know some places like this? Recommend them!

Ubon is Thai bistro located in Kuwait city designed by Rashed Alfoudari.

//

Líbí se mi, když jsou restaurace hodně minimalistické. Já si neumím představit své vlastní bydlení nebo byt v až takhle minimalistickém stavu, tedy mám ráda jednoduché věci a jednoduché tvary, ale jestli se mám cítit jako doma potřebuju pár svíček, polštáře, květiny, přehoz...prostě pár zbytečností, díky kterým se cítím pohodlně a útulně. Ale když jdu do restaurace nic z toho vůbec nepotřebuju a opravdu si užívám, když navštívím nějaké veřejné místo v minimalistickém stylu. V tomhle restaurantu jsem (bohužel) nebyla. Ale je to perfektní příklad toho, co mám na mysli.

A jak jste na tom vy? Potřebujete se v restauraci cítit jako doma nebo máte rádi kontrasty mezi vaším životním stylem a místy, které navštěvujete? Nebo znáte nějaké takové místo? Doporučte ho! 

Ubon je thajské bistro v Kuwajtu navržené Radshedem Alfoudari.


Images and spotted on Contemporist