Alternative to Winter Garden.

Alternative to Winter Garden. • baraperglova.com

I have always dreamed about winter garden. In the spring just sitting there with a cup of coffee and watch the sunrise, in the summer invite friends and sit there with them and a glass of wine, in the fall just sit quietly and watch the colorful falling leaves and in winter, under a warm quilt read a book and here and there to smile dreamily at the snowy landscape outside.

It is not over yet, and I believe that once I sit in it, I just need don't think about it like a dream but a goal :)

But until I'll be there, perhaps I could consider this little compensation - Score & Solder glass geometric terrariums for flower that, hand-made by slightly lonely wanderer Matthew Cleland. They are not big enough to invite anyone, finally the only thing that will fit in it is really just the flower, but surround myself with these small greenhouses seems like a good alternative :))

//

Vždycky jsem snila o zimní zahradě. Na jaře si tam zalézt ještě před svítáním a u šálku kávy pozorovat východ slunce, v létě pozvat přátele a posedět tam u sklenky vína, na podzim jen tak tiše sedět a pozorovat barevné padající listí, v zimě si zase zalézt pod teplý přehoz a s knížkou v klíně tam trávit volné chvilky a sem tam se zasněně pousmát na zasněženou krajinu venku.

No ještě není všem dnům konec a já věřím, že jednou v ní sedět budu, jen musím snění vyměnit za cíl :)

Než na ní ale dojde, snad by se dalo uvažovat o téhle malé náhradě - Skleněných geometrických teráriích pro květiny Score & Solder, které ručně vyrábí lehce osamocený poutník Matthew Cleland. Nejsou sice až tak velká, abych do nich mohla kohokoli pozvat nebo za jejich zdmi cokoli pozorovat, konekonců, jediné, co se tam vejde je skutečně jen ta kytka, ale obklopit se malými skleníky mi přišlo jako dobrá alternativa :))

Alternative to Winter Garden. • baraperglova.com
Alternative to Winter Garden. • baraperglova.com
Alternative to Winter Garden. • baraperglova.com
Alternative to Winter Garden. • baraperglova.com

Images via Score & Solder