Ferm Living SS/2014. More geometric shapes.

Ferm Living SS/2014. More geometric shapes. • baraperglova.com/blog

Few days ago I read that for following year we should see these trends: more pastel colors, less black & white, less metals, more pure and airy glass, less geometric shapes more organic shapes. 
But honestly I cannot imagine Ferm Living without geometric shapes and black & white patterns and bold colors. It seems like this brand goes against trends. And I like this way. Just be itself, in spite of what is trendy, be different. And the other thing is that Ferm Living has it's own style which I recognize without caption :)

Yesterday their new catalogue for Spring/Summer 2014 season came out and I am not surprised that we can see more geometric shapes. In this season prevails mainly royal blue, pastel mint green and light beige which I can describe as color of hairs two-years old rat in the desert in New Mexico at 4 o'clock in the afternoon. Everything is combined with a bit untraditional black. Untraditional just because black I do not see like the right color for spring and summer.

Ferm Living SS/2014. More geometric shapes. • baraperglova.com/blog

The only news that undermines the classical geometric standards, so typical for Ferm Living, is the tablecloth with dark blue abstract pattern with thin lines, available is also in black color. I think it is very nice cherry on top of all new stuff which Ferm Living have. 

Except a little bit too much black color I can say I like their new products, I like soft shades of green and taupe. I think this collection is timeless and would look very nice in summer or winter cottage at Christmas as well :)

All products from new collection see here

Ferm Living SS/2014. More geometric shapes. • baraperglova.com/blog
Ferm Living SS/2014. More geometric shapes. • baraperglova.com/blog
Ferm Living SS/2014. More geometric shapes. • baraperglova.com/blog

//

Před pár dny jsem četla, že trendy pro tento rok by měly být následující: víc pastelových barev, méně černo-bílé, méně kovu, více vzdušného skla, méně geometrických tvarů a více organických a nerovných.
Ale upřímně si značku Ferm Living jen těžko dokážu představit bez geometrických tvarů, černobílých vzorů a sytých barev. A zdá se, že i v nové kolekci jdou tak nějak proti proudu. A mě se tahle cesta líbí. Být svůj, nehledět na to co je zrovna v módě, být odlišný. A další věc je ta, že díky jejich osobitému stylu už Ferm Living poznám i bez popisku :)

Včera vyšel jejich nový katalog pro jaro/léto 2014 a mě ani trochu nepřekvapilo, že tu vidíme ještě mnohem více geometrie. V téhle sezóně u Ferm Living převládá královská modř, pastelová mátově zelená a světle béžová, kterou bych mohla popsat jako barvu srsti dvouletého potkana na poušti v Novém Mexiku ve čtyři hodiny odpoledne. Všechno je doplněno o možná trochu netradiční černou. Netradiční proto, že se mi nezdá jako nejvhodnější barva pro jaro a léto.

Jediná novinka, která nabourává klasické geometrické standardy, pro Ferm Living tak typické, je stolní ubrus s tmavě modrým abstraktním vzorem s tenkými liniemi, který je krom modré dostupný i v černé. Ale myslím, že snad díky té odlišnosti je to krásná třešinka na dortu všech novinek, se kterými Ferm Living přišlo.

Takže snad kromě přílišného množství černé barvy můžu říct, že jejich nová kolekce se mi líbí, zamlouvají se mi ty jemné odstíny zelené a taupé. Navíc je tahle kolekce celkem dost nadčasová a bude vypadat na jaře stejně dobře jako v kuchyni zimní chalupy o Vánocích :)

Všechny produkty nové kolekce jsou zde

 

Pictures via Ferm Living