Better being through flakes.

IMG_2751.jpg

I had already thought about the ecological washing and using of natural soaps instead of commercial shower gels, but I do not know why, I still had to do something. And then I saw on blog of my friend Nika post by her mom where she tried ecological washing powder and soap flakes. Since reading this post I started to looking for ecological washing options a mentioned flakes I bought in Czech e-shop Mydloteka. Actually it wasn't only one thing I bought, but I am saving it as a topic for my another article ;)

In instruction for using I read that one handful of flakes you should mix up with warm water and this solution should clean about 10 to 12 pieces of clothes. And all for what I have reservations with this product is actually only this instruction. For example I don't know if they mean to add solution inside of washing machine drum or to the dispenser. And then is handful and handful. If should Petr dispense our wash machine with one handful we are in a moment without flakes :). And indicate number of pieces of laundry for which is one handful enough could be a bit confusing, because someone has a t-shit in elephant size and trousers where I can fit twice. I would recommend to indicate for how many kilos of laundry it is enough, I guess it better, depending on how big I have washing machine. 

But washing itself is perfect. Flakes laundered and durable soil as dry paws breeched by the dog (on 40° C) and the finer laundry is completely free of stains. In addition laundry actually smells so good even long after washing and after drying in the dryer, I really wanted to bury my face into the pile of still warm good smelling laundry. Just mom wrote that the flakes are not able to wash towels dirty from hair color so these flakes probably cannot deal with chemical impurity.
I will definitely try also the powder, I read a lot about natural lemon smell and I am curios about more options of being ecological and more responsible to environment.

And by the way, these flakes are so environmentally friendly that with used water you can watering garden. Well, I don't have a garden even a flower, but I will remember it to the future.

//

Už dřív jsem uvažovala o ekologickém praní a o používání přírodních mýdel místo "sprcháčů", ale už ani nevím proč, pořád jsem se k tomu nějak neměla. A pak jsem na blogu u svojí kamarádky Niky četla příspěvek její mamky kdy vyzkoušela na praní ekologický prášek a mýdlové vločky. A to byl ten pravý impulz se konečně odhodlat! Začala jsem možnosti ekologického praní zkoumat a zmiňované vločky si koupila v obchodě Mýdlotéka. Nakonec nezůstalo jen u vloček, ale o tom zase v jednom z dalších příspěvků ;)

V návodu na zadní straně obalu se píše, že by se hrst vloček měla rozmíchat v teplé vodě a pak tenhle roztok přidat do pračky, kdy by měl vystačit na 10-12 kusů prádla. A jediné k čemu mám u tohohle výrobku výhrady je skutečně jen ten návod. Tak například nevím, jestli je tím myšleno vložení roztoku rovnou do bubnu nebo do dávkovače. Pak je taky hrst a hrst. Kdyby měl pračku dávkovat jednou hrstí Petr, tak jsme za chvíli bez vloček. A uvádět množství kusů prádla, na které jedna hrst vystačí, je taky trochu zavádějící, protože někdo má tričko jak na slona a kahoty, že bych se tam vešla 2x (což není, Péťo, Tvůj případ, aby ses na mě zase po přečtení nemračil :)). Doporučila bych uvést spíš na kolik kilo prádla to vystačí, to už se mi odhaduje mnohem líp podle toho jak velkou láduju pračku. 

Ale praní samotné je u mě zatím bez chybičky. Vločky vyperou i odolnější špínu jako zaschlé tlapky na kalhotech od psa (na 40°C) a jemnější prádlo je zcela bez skvrnky. Prádlo navíc skutečně krásně voní i dlouho po vyprání a po usušení v sušičce jsem měla chuť ho ještě teplé hodit na hromadu a zavrtat si do něj obličej. Jen mamka psala, že na 60° jí vločky nevypraly ručník zašpiněný od barvy na vlasy a že prý s chemií si asi neporadí. 
Nicméně na bežné praní ho můžu vřele doporučit a příště rozhodně vyzkouším i ten ekologický prášek. O jeho čišticích schopnostech a přírodní citronové vůní jsem četla jen samou chválu a jsem moc zvědavá na další možnosti ekologického a zodpovědnějšího přístupu k životnímu prostředí. 

Jo a navíc, mýdlové vločky jsou k přírodě tak šetrné, že použitou vodu můžete použít i na zalévání zahrady. Nemám sice žádnou zahradu ani jedinou kytku, ale budu na to pamatovat do budoucna :)

Photo by me