How I discovered Prague

How I discovered Prague • baraperglova.com

When I lived in Brno, there was an exhibition in one gallery titled "Step back and you are closer". I really understood the meaning of that sentence after staying in London and following visit of old Prague where I went on Thursday for a little walk and for shooting two stores that are worth seeing. Prague is really beautiful and picturesque, has beautiful nooks in the old streets, breathtaking panoramas and if you go there on a weekday before the weekend tourist craziness, you have a great chance to really enjoy this city in a peace.
Unfortunatelly I took just one picture because my battery was almost empty and I wanted keep the rest of battery energy for the shops. Anyway, is always much better to try it by yourself ;).
Sometimes you just have to visit foreign places, to properly appreciate what is almost in front of your face for years.

Beautiful rest of the weekend to everyone!

//

Když jsem ještě bydlela v Brně, v jedné galerii tam probíhala výstava s názvem "Odstup a jsi blíž". Já jsem doopravdy pochopila význam téhle věty asi až po pobytu v Londýně a následné návštěvě staré Prahy, kam jsem si ve čtvrtek vyrazila na malou procházku abych pro vás nafotila dva obchody, které stojí za to vidět. Praha je opravdu krásná a malebná, jak se o ní povídá, má nádherná zákoutí ve starých uličkách, dechberoucí panoramata a vyrazíte-li tam ve všední den před víkendovým náletem turistických kobylek, máte velkou šanci si tohle město opravdu v klidu užít. 
Bohužel jsem nakonec vyfotila jen jednu fotografii, protože moje baterka už blikala a chtěla jsem si zbytek té energie ušetřit do obchodů. Tak či tak, vždycky je stejně lepší se přesvědčit sám.
Někdy člověk prostě musí navštívit cizokrajná místa, aby správně ocenil to, co mu roky leží takřka před nosem :)

Krásný zbytek víkendu všem!