Let's enjoy the sun!

IMG_2775.jpg

"Honey, this what we have around is much better than Esplanade!", I told to Petr after I came back from walk with Bernard along the coast about two hours ago. We are right now in Medulin and it is pretty good change from rainy Ljubljana and chilly Gmunden.

Petr was afraid that the weather will not be that different from Slovenia, because we are moving "just" 200 kilometers to the South. But our host Ivo told us that the Spring is actually here already for 2 weeks which we can see from blooming trees and tiny meadow flower around.

Today is here pretty nice warm 15°, but is not necessary to envy nice weather or flowered Spring, because warm weather should endure tomorrow and on Wednesday but from Thursday we expect rainy days again. So let's enjoy the sun! :)

//

"Miláčku, tuto tady kolem nešahá Gmundenu ani po Esplanade!", zvolala jsem asi před dvěma hodinami, když jsem se vrátila s procházky s Bernardem kolem pobřeží menšího poloostrůvku v Medulinu, kam jsme přijeli včera odpoledne. Řeknu vám, je to moc příjemná změna oproti věčně pršavé Lublani nebo mrazíkovému Gmundenu, kde jsme byli předminulý týden. 

Petr se bál, že to až taková změna počasí nebude, protože se přesouváme "jen" 200 kilometrů na jih, ale jak nám včera pověděl náš hostitel Ivo, jaro je tady v plném rozpuku asi 14 dní, čehož jsme si všimli i my sami z rozkvetlých stromů a drobných lučních kvítek všude kolem. 

Dnes je tady asi tak 15°, ale není třeba nám pěkné počasí ani jaro v rozpuku závidět, teplo tu bude ještě zítra a trochu slunce i pozítří a od čtvrtka má být zase pršavo. Takže si to utíkáme užít! :)

Photos by me