See you at the Sea.

I've never believe that we will have too much time for traveling. But life is unpredictable, right? The thing is, that our friend is getting married in the Czech Republic at the end of April and that means a little problem for us where to travel now. Originally our way should continue from Slovenia straight to the Italy, but 9 weeks is not enough for us, on the other hand 9 weeks in Eastern Europe is a bit too much, because we don't see this part of Europe as interesting and worth for see it. So 9 weeks could be like never-ending vacation where we don't want to be. So we needed to decided, if we should to continue to the South and miss the wedding or hanging around East and the Czech Republic to get ourself right in time back to Czech to most important day in our best friends life. 

After a while we were thinking that there is actually nothing to think about, if we would have a wedding, I am sure they will come to see us. So our next steps will bring us to Croatia, where we want to drive along the shore and then go back maybe over Hungary. I think I have there some ancestors, so we will see what will say calling of blood. But it is true that I learned to cook goulash suspiciously quickly! :) We heard few times that we shouldn't miss natural beauty of Montenegro, Macedonia, Hungary or Albania, but just one of us has a passport so we cannot go there even if we would like. 

So we started to look forward to sea. I think that my swimsuit will stay on the bottom of my suitcase for few more weeks, but I like the idea of taking long walks after work on a deserted beach. Via AirBnb (we use for traveling just this service) we found very nice house with garden right next to the beach. And because Croatia is quite cheap and it is off-season (this reminds me that in February we would be there as tourists probably funny weirdos) so the price is pretty good.

//

Nikdy jsem nevěřila, že se nám stane, že budeme mít na cestování příliš mnoho času. No ale život je nevyzpytatelný, viďte? Věc se má tak, že náš kamarád se na konci dubna v Česku žení a to nás postavilo před malý problém, kam cestovat dál. Ze Slovinska jsme původně měli namířeno hned do Itálie, ale 9 týdnů by nám nestačilo k tomu, abychom projeli celou Itálii se všemi místy, která chceme vidět, na druhou stranu na cestování po východní Evropě je pro nás, kteří tuhle oblast řekněme neshledáváme příliš přitažlivou ani zajímavou, 9 týdnů jako nekonečná dovolená, na které nechceme být. Takže jsme se museli rozhodnout, jestli pokračovat v cestě dál na jih nebo se několik týdnů motat na východě a kolem Česka, abychom tak mohli tak akorát včas přijet na nejdůležitější den v životě našich nejlepších přátel. 

Po chvíli nám bylo jasné, že vlastně není nad čím uvažovat, kdybychom my měli svatbu, oni by na ni určitě přijeli také. Takže naše další kroky povedou do Chorvatska, které objedeme podél břehu až na jih a pak se vrátíme vrchem zpátky s případnou zastávkou v Maďarsku. Tam mám snad prý nějaké předky, tak uvidíme co na to řekne volání krve. Ale je fakt, že guláš jsem se naučila podezřele rychle! :)). Tedy často slýcháme, že přírodní krásy Černé Hory, Makedonie, Bulharska nebo Albánie bychom si neměli nechat ujít, ale pouze jen jeden z nás má pas, takže tam prostě jet nemůžeme, ani kdybysme nakonec přeci jen chtěli.

A tak se pomalu začínáme těšit na moře. Tedy plavky asi ještě nějakou dobu zůstanou na dně kufru, ale představa procházky po liduprázdné pláži odpoledne po práci se mi zamlouvá. Skrze AirBnb (jinak zatím ani nebydlíme) jsme našli pěkný domek se zahradou, která s pláží přímo hraničí. A protože je v Chorvatsku levno a je to ještě mimo sezónu (což mi připomíná, že jako turisti v únoru tam budeme nejspíš trochu za exoty), cena byla za pobyt poměrně dobrá. Tak snad to bude stát za to, jinak si to Vašíku v dubnu od mě vypiješ! :)

All Pictures via my Pinterest
1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9