Creative Sunday.

DIY project for your creative Sunday! • baraperglova.com

What can I say, I am pretty bored here in Czech. I had to find some creative DIY project for Sunday so I found instruction for making very nice gift box.

I had to made four because the previously ones wasn't really good for photography and I recommend do not seal sealable parts with plastic tape, because it is not working for waxed paper and is much better to use superglue. If you are like me, please, give this superglue issue to someone else to avoid have glue in your hair or so...And finished product you can use for some small gift or sweets. I think it could work as great advent calendar on Christmas or you can fill them with sweets and hang them on christmas tree ;)

//

Co si budeme povídat, ve Česku mě to teda fakt moc neba. Abych si své kreativní končetiny neukousala nudou, musela jsem je zaměstnat nějakou kreativní činností. A tak jsem pro mě a pro mamku našla návod na krásnou dárkovou krabičku.

Musela jsem vyrobit čtyři než se mi konečně povedla do fotitelné podoby a vřele doporučuju nelepit lepitelné části izolepou, která se vám k voskovanému papíru prostě nechytí a rovnou lepit vteřinouvým lepidlem. Jste-li jako já, přenechte lepidlo zručnějším jedincům. Abyste ho neměli ve vlasech nebo tak...A hotový výrobek je ideální na nějaký malý dárek nebo sladkost. Na Vánoce by z nich mohl být krásný adventní kalendář nebo je můžete naplnit kokoskami. Místo takové té ohrané vánoční kolekce co se kupuje v obchodech :)

Photos by me
DIY idea and template by Mr. Printables