Shoptour: Il Papiro

When in Venice you go with the flow of crowds, it is not easy to look around, to don't miss some nice business. You have to pay attention where (on on who) you step with your feet, bit more crazy is walking with dog. But Venice has its charming aisles characterized by an unprecedented contrast if you compare it with crowds on main streets. Deserted places where you could get lost. And once you find some interesting shops, visit it immediately, because you already may not be able to find it again.

Il Papiro I found in one of the quieter streets. Shelves here are full of diaries and notebooks with a specific pattern that reminded me shell. Among them you will not find two identical because they are all handmade by special ancient technique. In Venice you can find two Il Papiro shops, in one of them they open every day in the afternoon workshop, where you can see this old technique with your own eyes. Unfortunately, it was not that one I visited.

Another things that attracted me there were metal stamps for wax seal, beautiful pen with a wooden handle, inks in all possible colors and original handmade paper wishes. That ones reminded me Japan, as indeed almost everything in this store.

For this paper beauty you can also go to other places in Italy, one shop is in London and you can find others in the USA and Australia.

//

Když v Benátkách jdete s proudem, není jednoduché pátrat kolem očima a neminout nějaký pěkný obchod. Musíte si dávat pozor ka šlapete a držíte-li psa, musíte dávat pozor, zda někdo nešlape na něj. Ale i Benátky mají své kouzelné uličky, které se, co se počtu lidí týče, vyznačují nevídaným kontrastem. Liduprázdná zákoutí, kde by se nejeden ztratil. A jakmile nějaký zajímavý obchod najdete, prozkoumejte ho ihned, protože se vám už nemusí podařit najít ho podruhé.  

Il papiro jsem našla v jedné z klidnějších ulic jinak přelidněných Benátek. Police jsou tady plné deníků a zápisníků se specifickým vzorem, který mi připomínal mušle. Mezi nimi nenajdete dva totožné, všechny jsou totiž ručně vyráběné speciální prastarou technikou. Obchody Il Papiro jen v Benátkách najdete dva, přičemž jeden z nich (bohužel ten druhý, než který jsem navštívila) otevírá každý den v odpoledních hodinách workshop, kde techniku můžete spatřit na vlastní oči. 

Další z věcí, které mě tu zaujaly byly kovová razítka pro voskovou pečeť, nádherná pera s dřevěnou rukojetí, inkousty všech možných barev a originální ručně vyráběná papírová přání, které mi, jako ostatně skoro všechno v tomto obchodě, připomínalo Japonsko. 

Pro tuhle papírovou krásu se můžete vydat i na další místa v Itálii, jeden najdete v Londýně a další pak v USA i Austrálii.