Shoptour: Merrygorando

Merrygorando Concept Store - Shoptour in Prague on baraperglova.com

I visited Merrygorando store already about a month ago, but very nice Lenka assistant told me there that the studio will change the interior around the same time I had to visit the Czech again so I thought that I can take look later. So I left my article about Merrygorando aside for the case I'll have a time stop by there. But the past week has been a lot of work and with such a program, that I had not really much time to write on my own blog and visit this studio not at all. But it would be a pity the photos I took there just throw away  so with a little delay, let's return in Merrygorando via this blogpost.

Merrygorando Concept Store is a shop with an authorial design. Duo Radovan Mačák and Otto Fiřt designs its own furniture line, and I still remember very well how I saw their chairs in magazine where featured their loft flat renovation in Prague. What makes me the most sympathetic is that they try to make eco -friendly production in cooperation with Czech companies to support local production. However, except furniture is Merrygorando about other fresh products - clothing, fashion, accessories or toys for your lifestyle that inspires playfulness, free mind and fantasy.

Own range of products complements the creation of foreign designers and artists from Thailand and Japan or perhaps a limited collections. The last one is in collaboration with the Spanish graphic designer and illustrator Nadia Chair Tirado.

So stop by in Merrygorando and write me how you like it :)

//

Návštěvu v Merrygorando jsem uskutečnila vlastně už asi před měsícem, ale přítomná moc milá asistentka Lenka mi sdělila, že ve studiu budou probíhat interiérové změny zhruba v té době, kdy jsem měla Česko opět navštívit. Takže jsem si článek o tamní návštěvě ještě nechala stranou pro případ, že bych měla čas se tam podruhé zastavit a představit novinky tohoto českého studia. Jenže celý minulý týden byl hodně pracovní a nabitý takovým programem, že jsem neměla vlastně ani moc času psát na vlastní blog a na návštěvu se už nedostalo. Byla by ovšem škoda fotky z tohohle pěkného studia jen tak zahodit a tak sice trochu se zpožděním se aspoň vzdáleně do Merrygorando vracím formou blogového příspěvku.

Merrygorando Concept Store je obchod s autorským designem. Duo Radovan Mačák a Otto Fiřt navrhují svojí vlastní nábytkovou řadu a já se dodnes moc dobře pamatuji jak jsem jejich křesílka viděla časopise, kde představovali svoji realizaci podkrovního bytu v Praze. Co je mi na jejich studiu nejvíc sympatické je, že se snaží o eko-friendly produkci ve spolupráci s českými firmami, aby podpořili lokální výrobu. Ovšem kromě nábytku je Merrygorando i o dalších svěžích produktech - oblečení, módních doplňcích, hračkách pro váš životní styl, který inspiruje k hravosti, nespoutanosti a fantazii.

Vlastní řadu produktů doplňuje tvorba zahraničních designérů a tvůrců z Thajska a Japonska nebo třeba limitované kolekce. Ta poslední je ve spolupráci se španělskou grafičkou a ilustrátorkou Nadiou Chair Tirado.

Tak se v Merrygorandu zastavte a napište mi, jak se vám líbí :)