Go for strawberries.

In the Czech Republic strawberry self-picking season just starting or will start, but when we drove about two weeks ago through Austria by concidence we came along a strawberry field with self-picking at that moment. The response to what we see was immediate. I yelled "Get in, get in." So Peter swerved and spun, and spun. In the adjacent stall was lady who explained to us how it works there, she gave us a bucket and sent to the about hundred-meter beds where we could collect what fits into our bucket.

It was my first self-picking and I would go again. Now we are in the Czech Republic, se we looked at the websites of nearest strawberry self-pickings. What surprised us most was a lot of rules. Here you get assigned one bed, which must strictly follow (I guess that if you disobey the old strawberry lady probably tweak your little fingers). Also you'll get pin which you need to stick on the exact spot where you finished. And don't you dare do not bring your own box!

The rules are a good thing, but do not overdo it, right?

PS: After you bring home these sweet red miracles you picked, try my refreshing summer drink from the newest SOFFA ;)

//

V Česku sezóna samosběru jahod teprve začíná nebo začínat bude, ale když jsme asi před dvěma týdny projížděli Rakouskem čistou náhodou jsme narazili na jahodové pole, kde byl zrovna samosběr v plném proudu. Reakce na to co vidíme byla blesková. Zakřičela jsem "Zatoč, zatoč!" a tak Petr strhl volant a točil, točil. U přilehlého stánku nám slečna vysvětlila jak to u nich funguje, dala nám kyblíček a poslala k plachtou přikrytému asi stometrovému záhonu, kde jsme si mohli nasbírat co se do kyblíčku vejde. 

Na samosběru jsem byla poprvé a chodila bych klidně častěji. Když jsme teď v Česku, podívali jsme se na stránky nejbližších samosběrů. To co nás nejvíc překvapilo byla samá pravidla. Tady dostanete jeden přidělený záhon, kterého se musíte striktně držet (při neuposlechnutí vám jinak asi babka jahodářka pravděpodobně zakroutí malíčky u nohou). Taky vyfasujete kolík, který musíte po dokončení sběru zapíchnout přesně na místě, kde jste skončili a běda jak si nedonesete vlastní nádobu! To vás asi pravděpodobně zprdnou jako prvňáka s pětkou v žákajdě a pošlou bez večeře domů.

Pravidla jsou dobrá věc, ale nemusí se to přehánět, ne?

P.S.: Až si pár těch sladkých zázraků nasbíráte, zkuste můj osvěžující letní drink ze zbrusu nové SOFFA ;)