Naučte se opouštět. #2 Oblečení

Fashionblogerky a nákupy posedlí jedinci teď popadají dech a posílají mě do pekel. Ale vsadím se, že každý čistič začátečník má ve svém šatníku věci co nenosí. Nechte si jen to, které vám perfektně sedí a ve kterém se cítíte skvěle. Ne dobře, ne pohodlně, ale skvěle po všech stránkách. Vyhoďte roztrhané tepláky i vytahané triko na doma. Nebo se v nich snad cítíte úžasně, když k vám přijde nečekaná návštěva, která září, zatímco vy jste jako šmudla? 
Oblékat se i doma hezky je skvělé, protože můžete kdykoli kamkoli vyrazit aniž by to vyžadovalo dlouhé přípravy a vzdychání, podupávání a nervózní ukazování na hodinky vašich drahých, kteří na vás musí čekat. I kdybyste nikam ten den nešli, proč nebýt hezcí i doma? Sami pro sebe? 

Zbavte se svých motivačních šatů. Prozradím vám tajemství. Nefungují. Není to o šatech, hubnutí začíná ve vaší hlavě. Buď jste skvělí tak jak jste nebo se vám nelíbí jak vypadáte, ale remcáte nad tím už celé roky. Jestli jste s tím doteď nic neudělali, tak vás to asi až tak nežere. Každopádně motivační šaty to nespraví, jen vám přináší stres, protože vám visí na ramínku jako zhmotněný neúspěch vašeho posledního hubnoucího předsevzetí.

Nenechávejte si oblečení z nostalgie. "V těchhle jsem byla na prvním rande se svojí první láskou." "Tyhle kalhoty jsem si koupila před patnácti lety ze svojí první výplaty." "Tenhle svetr mi upletla babička, když jsem byla ještě malá." Ale jděte! Myslete na první pravidlo a naučte se opouštět. Budoucnost je před vámi. První láska už má dávno svojí rodinu, od první práce jste už určitě překonali pár milníků a do dětského svetru od babičky se už stejně nevejdete. Petrovo mamka si donedávna schovávala kalhoty u kterých vzpomínala jak v nich vozila malého Péťu v kočárku. 25 let je dlouhá doba. Kalhoty věnovala charitě a vůbec jí nechybí. Jsem na ní pyšná.

Nemějte víc kusů od jedné věci. Tak třeba naši bývalí spolubydlící z Anglie. Teď jsme u nich na návštěvě a nepřestává mi vrtat hlavou, proč 4 lidé potřebují asi 35 párů bot. A těch žabek! To není botník, to je žabí invaze! Přepadovka žab v říji! Dokonalé žabovření!

Chápu, že móda není o potřebě. I já jsem holka a ráda se oblíkám, ale mileráda vyměním patery nepadnoucí kalhoty ze slevy za jeden kabátek od Josefíny Bakošové. 

Znáte to, skříň napěchovaná hadrama a stejně si nemáte co oblíknout. Mít málo oblečení a jen to, které vám padne přináší několik výhod. Když někam jdete, nestrávíte tolik času přemýšlením co si obléct. "Tyhle kalhoty jsou trochu těsné, ale překryju to touhle dlouhou košilí." "Tenhle svetřík se mi sice hodí jen k jedněm džínům, ale je tak krásnej a byl ve slevě!" "Tenhle topík je bezva, bude se hodit až půjdem na nějakej večírek. Sice je mi trochu krátkej, ale když ještě trochu zhubnu, budu hvězda." Jenže v těsných kalhotech nemůžete dýchat, natož se pohodlně posadit, jediný džíny jsou v prádle a na večírku jste byli naposledy před třemi lety, hubnutí neproběhlo a topík z vás hvězdu neudělá. 

Při třídění šatníku postupujte jako u kterékoli jiné věci

NECHAT - VYHODIT - DAROVAT/PRODAT

Po oblečení, které jste na sobě neměli poslední tři měsíce (vyjma sezónního oblečení) se vám stýskat nebude, když už nebude zabírat místo ve skříni. Sejde z očí, sejde z mysli. 

A až si koupíte něco nového do své garderoby, řiďte se jednoduchou zásadou

Jeden dovnitř, jeden ven.

Tedy za každý jeden kousek do šatníku jeden vyřaďte. Jedině tak dokážete udržet řád.

Nenastal-li u některých kousků ještě jejich čas, nebuďte na sebe tak přísní a nechte to na později. Ale když se dostanete do varu, půjde to skoro samo. Mamka si tuhle udělala 4 vyřazovací kola za sebou a vždycky se něco našlo :)

S čím začnete vy? Boty nebo oblečení?

P.S.: Omlouvám se všem fashion blogerkám, kterých jsem se mohla dotknout. Když módu berete vážně, vaše skříň je prostě větší. A já si vás vážím, páč vkusná inspirace a osvěta Čechům bodne jako studený lahváč dělníkovi o polední pauze.