Naučte se opouštět. #1 Proč, jak a co.

Naučte se opouštět věci, místa, a když na to přijde tak klidně i lidi. U těch věcí začněte. Nesyslete si doma věci jenom proto, že je vám líto je vyhodit. Vlastně je ani vyhazovat nemusíte, nabídněte je někomu, třeba charitě, prodejte je na Aukru nebo na bleším trhu. Odpoutání od věcí vás osvobodí. 

Proč?
Chaos kolem vás má vliv na chaos ve vaší hlavě.
Uklízení vám nezabere tolik času.
Méně stresu při hledání věcí, které jste zašantročili.
Budete mít více času na koníčky, přátele, rodinu. 
Ušetříte peníze, případně i vylepšíte svůj rozpočet.
Víte co si vzít na sebe.
Nemusíte se dny předem připravovat na víkednový výlet, stačí vám jen pár věcí sbalené dvě hodiny předem.
Ušetříte rodině a známým starosti s kupováním dárků. (Já osobně nemám ráda dárky, které se nedají sníst, vypít nebo jinak spotřebovat, proto sama dárky ani nedávám)
Méně starostí s údržbou, spravováním atp.
O méně můžete přijít. (když vás vykradou, vyhoříte nebo nastane válka)

Vím, že pro někoho může být radikállní vyhazování věcí doslova bolestná záležitost. Ty věci jste si pořizovali z nějakého důvodu, nechci vás děsit, ale nejčastěji proto, abyste se udělali šťastnější. Na tom samotném není nic špatného, jen bychom neměli vždycky zůstávat u toho nejjednoduššího řešení, tedy kupování věcí, abyste tím zaplnili nějakou svojí vnitřní prázdnotu. Jenže koupená věc vás omrzí, tak to zkusíte znovu a znovu a znovu,...a pomalu se vám plní police, skříně, krabice, komory, půda i garáž. Mimochodem jsem četla, že 25% Američanů s dvojitou garáží parkuje venku, protože své garáže mají plné a 70% Američanů s domem a jakoukoli garáží parkuje venku z téhož důvodu.

Jak?
Je naprosto v pořádku, když se vám radikálnost nepodaří hned napoprvé. Když jsem věci začala vyhazovat já, nedokázala jsem se zbavit všeho najednou. A jak si tak vzpomínám, začala jsem vlastně docela pomalu se svými šuplíky. Začněte tím, že si roztřídíte věci na 4 hromady:

NECHAT - VYHODIT - DAROVAT/PRODAT

Nic mezi neexistuje. U věcí, u kterých váháte si objektivně uvědomte, jestli jste je potřebovali za poslední půlrok (když se bojíte být hodně radikální) nebo za poslední měsíc (který je ze zkušeností tak akorát). Když ne, patrně je nepotřebujete, tak šup s nimi pryč!

Co?
Je hromada věcí, které nepotřebujete. Dodnes nemůžu pochopit, že existuje třeba taková věc jako rýžovar. Je to "speciální" obří hrnec na vaření rýže. Zkuste začít s blbostmi jako DVD za 29,- korun ze stánku. To je něco, bez čeho se obejdeme úplně všichni. Že po nějakém filmu vaše srdce touží? Ok, koukáte-li se na něj pravidelně, asi se není o čem bavit, ale například z našich "stánkových" filmů, které jsme měli bylo asi 15% nerozbalených! A ďáblu dík, že žijeme v tak moderním, digitalizovaném světě s rychlým připojením. Filmy si totiž můžete i koupit a skladovat je v digitální podobě na svém počítači! Nebo si je upirátit na černo, ale to slušní lidé nedělají. To samé můžete udělat s knihami a cédéčky. 
Pokračujte lapači prachu, nejčastěji jsou v podobě všelijakých figurek, dekorací a tak všeobecně blbůstek na vašich policích. Že jste je dostali jako dárek a proto je nemůžete vyhodit? Přes to se budete muset holt přenést. Budujte si vztahy a vzpomínky, to je štěstí, ne ta figurka slona s chobotem nahoru ;). Je rozdíl mezi necháním si věcí, protože jste je dostali a váže se k tomu určitá "morální povinnost" si je nechat nebo protože pro vás mají nějakou hodnotu, tedy vám každý den přináší radost, váže se k nim důležitá historie, nebo příběh, který vás ovlivnil.  
Nádobí. V domácnosti žijete dva, ale máte 15 talířů, 20 skleniček, 25 hrnků,...Není to trochu moc?
Oblečení je kapitola sama pro sebe a tak bych mu chtěla později věnovat samostatnou část.

Závěrem můžu říct, jděte na to klidně pomalu, ale hlavně začněte. Pozitivní účinky zaručeny!

S čím se dnes rozloučíte vy?