Next step: Last one in English

I have been thinking about this for a weeks and I decided that my next move with this blog is write it only in Czech. There is few reasons why. At first 60% of visitors I have are from Czech republic or Czech speaking readers from abroad. At second is limitating for me to have write everything bilingual, especially when I am not pro english writer and I not sure if things I write make sense :) At third it's almost twice more work for me. And I would love to save more time, because our currently living on the way is quite hectic, we need to move more often and my posts are lately sporadically. At fourth I would like to write more about "deeper" things, like minimalism in life, how to try live easier and simpler and in Czech is much easier for me describe it everything just in the way I mean it.

I am sorry if I disappoint someone from my foreign readers. If you think you'll miss my English written posts just let me know, because still I can change my mind and find some way how keep this blog bilingual.

If you like stories of people or you liked my Shoptours, I will continue in visiting shops and interesting people and I will keep writing about them, so don't worry you do not miss it ;) You need only subscribe (via Bloglovin for example) for blog on HNST.LY, my project, which is mostly about stories and this content simply fit there much better. 

Thank you all for your support and lovely comments on my blog. Every comment always mean that you appreciated my work and found a bit of your time to share your opinion and thought and that means a lot for me!

//

Už několik týdnů jsme přemýšlela o dalším kroku s tímhle blogem a rozhodla jsem se začít ho psát jen a pouze česky. Za prvé proto, že 60% z mých návštěvníků a čtenářů je z česka nebo česky hovořící/čtoucí. Za druhé je pro mě limutující psát ve dvou jazycích, protože si s textem nemůžu tolik vyhrát, navíc nejsem v psané (ba ani mluvené) angličtině takový profík jako bych si přála a někdy to po mě číst musí být asi docela záhul :)) Za třetí je to pro mě skoro dvakrát víc práce. A já bych ráda nějak ušetřila čas, protože monentálně je žití na cestách ještě víc hetické než předtím, protože se musíme častěji stěhovat a asi i vy jste si všimli, že moje psaní je poslední dobou lehce sporadické. Za čtvrté bych moc ráda psala o tak trochu hlubších věcech jako minimlismus v reálném životě, jak se pokusit žít jednodušeji a v češtině je pro mě prostě mnohem jednodušší vyjádřit myšlenku tak jak přesně chci.

Pokud jste měli rádi moje Shoptours a příběhy kreativních a zajímavých lidí, které jsme potkali, plánuju si tuhle kategorii ponechat, budou to jediné obsahy sdílené dvojjazyčně, jen článek v anglickém jazyce bude na blogu našeho projektu HNST.LY.

Tak hurá do práce!