Lidé: Eliška a Šimon & Braasi Industry

Už víte, že obchod Popout je celý v novém? Funglnágl stránky, skvělí a talentovaní tvůrci a spousta příběhů za nimi. To je přesně můj styl, že? :) Proto jsem byla ohromně ráda, když mě Eva a Klára z Popoutu oslovily, abych pro ně lovila a zaznamenávala příběhy jejich tvůrců pro jejich nový blog. A pro mě je to velkým potěšením!

Tak nahlédněte tedy do dílen šikovných odvážlivců, kteří kromě stylových produktů tvoří překrásné hodnoty. 

Eliška i Šimon jsou oba architekti, kromě svého studia ovšem začali budovat značku Braasi Indrustry, která svými produkty spojuje fanoušky městské cyklistiky, cestování, přírody i kultury. 

“Chtěli jsme vytvořit každodenní předměty pro použití ve městě i v přírodě, proto momentálně pracujeme na kolekcích batohů a brzy uvedeme i větrovku vyrobenou z padákoviny. To co je spojuje je estetika a jednoduchost. Inspirovalo nás především horolezecké vybavení 80-tých let. Můj strejda byl hodně aktivní horolezec a jeho vybavení mám dodnes v paměti jako jednoduché, praktické a účelné. Chtěli jsme s k tomu vrátit, protože se nám nelíbily dnešní předesignované produkty,” popisuje mi Šimon hlavní myšlenku značky. 

Šimon a Eliška jsou lidé, kteří se nebojí nových věcí, i když na ně lidé nejsou tady v Česku ještě zvyklí. Na jejich přístupu se mi líbí, jak se snaží překonávat obavy a mazat hranice mezi trendy, které v jiným zemích jsou už dávno rozšířené.

“Třeba teď je v módě trend nosit k minimalistickým, často až oversized elegantním kabátům tenisky s neonovými detaily. Je v tom spousta kontrastu a toho se lidé v téhle republice asi trochu bojí a takové trendy se k nám dostávají hodně pomalu. My jste tenhle styl viděli už asi před čtyřmi lety v Japonsku. S našimi batohy je to podobné. Rádi bychom viděli, že si náše batohy lidé nebojí vzít i ke slušnému oblečení do města, kde na spoustě místech panuje takový kulturní standard.”  

Na druhou stranu ale přiznávají, že je velmi těžké udržet krok, zvláště v oblasti módy.

“Ten rozdíl je v tom, že architektura je hodně dlohodobá a často přetrvává desítky let. Móda je konzumní záležitost a posouvá se úplně jiným tempem.”

Jak vlastně probíhá výrobní proces a jaká je cesta od nápadu k finálnímu výrobku?

“Na začátku je nejspíš potřeba, tedy to, co od toho očekáváme. Nápady si kreslíme a skoro ihned začínáme vyrábět prototypy. Proces prototypování je ostatně vůbec nejdelší, protože nejde jenom o to batoh ušít, ale musí se i vyzkoušet v reálu jak funguje. Máme kamarády, kteří pak naše prototypy nosí a vystavují je různým situacím, takže máme pak zpětnou vazbu na to, jak se jim batohy nosí a jak se jim používají a hned víme, co můžeme vylepšit. Konečný produkt ale není jen o tom, aby vypadal dobře, je to hodně o technologii a postupech. Chceme si celý proces zjednodušit, takže hledáme cesty mezi tím jak má batoh vypadat, jak má fungovat i jak pracné je ho vyrobit.”

Když jsem se ještě zeptala co je na celém tom procesu baví nejvíc, tak mi Eliška pověděla, že je to asi ten moment, kdy celý ten batoh, který se šije naruby poprvé obrátí lícem ven a před nimi stojí něco finálního a hmatatelného. “To bychom pak mohli sedět i několik hodin a jen se na ten výsledek koukat, tak moc je to super pocit,” dodává Eliška s úsměvem.

“Chtěli bychom Braasi Industry jako platformu pro vývoj a výrobu. Baví nás totiž spolupráce s jinými lidmi, nejen protože mají nápady, ale často taky přinesou úplně jiný pohled na věc. Třeba tady máme látku od naší kamarádky Evy Hanzalové z firmy Vajco s ručně malovaným motivem zvířecí srsti, pak máme i kamarády ilustrátory, kteří by mohli navrhnout grafický motiv. Díky tomu tak můžou existovat limitované edice a omezené série.”

Budoucnost značky Braasi Industry nechávají Šimon i Eliška otevřenou. Naskytla se jim spolupráce s jedním Holanďanem, pro kterého vyrobili sérii batohů, výrobní dílnu mají vybavenou prvotřídními stroji, na kterých šije batohy sám Šimon a ještě jim vypomáhá kamarádka. Oboru architektury se ale nevzdají, mají pro ní vášeň a spousta aspektů při budování značky je si podobná s jejich architektonickou prací. 

“Je to projekt jako každý jiný. Vždycky je tam návrh, proces, výroba, hledání dodavatelů a i případné problém při realizaci. S tím vším se umíme vypořádat a oba dva obory nás toho spoustu naučí.” 

Najděte víc příběhů na blogu Popoutu