Couchsurfing není zadarmo. A běda jak nemáte spirit!

Tak s tímhle jsme skončili. Dali jsme mu šanci asi 6x, ale ještě než jsme se stačili rozkoukat v tom pekelném systému, kam grafik zřejmě nesmí, už si opět vymazáváme stránky Couchsurfingu ze záložek našich prohlížečů.

Couchsurfing funguje na principu: "Mám volný gauč/pokoj/postel/místo na podlaze/flek na zahradě, tak ho nabídnu nějakému cestovateli, který ho bude moct potřebovat na cestách za dobrodružstvím."
Oukej. Nikdo si za to nic neúčtuje, je to řekněme spíš víc taková komunita než výdělečný server jako Airbnb. Takže to zní fantasticky, že jo? Když cestujete, bydlení je asi jedna z těch nejtíživějších položek, takže proč nebydlet zadarmo?

Ale ono to vůbec není zadarmo. Bydlení přes couchsurfing vlastně byla vůbec jedna z nejstresujících záležitostí našeho cestování. Stálo nás to čas, energi, nervy a vůbec se nám to nakonec nevyplatilo.

1. Zabere to fůru času

Je pravda, že couchsurfingových nabídek je víc než těch airbnb, ale má to nevýhodu. Ten systém. Jediné, podle čeho se na první pohled můžete řídit je fotka uživatele. Takže si pootvíráte doslova desítky lidí, musíte věnovat čas čtení profilu u úplně každého, mrknout kde přesně bydlí, co má k dispozici, jestli by vám aspoň trochu sedl jako člověk a projet reference, nejlépe všechny, aby vám něco neuniklo. Těm zbývajícím pár šťastlivcům, které jste vyselektovali musíte poslat žádost, kde !POZOR! je nutné uvést, proč jste si vybrali znova je. Takže musíte ten profil projet znovu, protože po desítkách přečtených, už vám začnou trochu splývat. Nedejbože když má uživatel kdesi v profilu napsané tajné heslo, které musíte uvést jako důkaz že jste profil četli poctivě. 
To nejhorší nakonec? Nestačí poslat jen jeden request, ale už se nám stalo, že z 15ti odepsali 2. Že nemůžou. Najít jedno bydlení tak zabere několik hodin cenného času, které můžete věnovat něčemu zábavnějšímu. Nebo užitečnějšímu. 

2. Je to jen na pár dní

Snažíme si hledat bydlení na týden. Jednak si chceme užít okolí a zároveň mít dostatek času na práci. Jenže CS uživatelé vás většinou ubytují tak na 2-3 dny. A pak musí celé to kolečko hledání, čtení, psaní a doufání začít nanovo. A to je opruz.

3. Nemáte jistotu

Přes CS nikdy nevíte do čeho jdete. Může vás to mile překvapit jako jedna naše zkušenost z Liechtenštejnska, kdy jsme měli vlastní pokoj v pětipokojovém, luxusně uklizeném bytě nebo taky ne. Jako když jsme měli domluvené bydlení u klučiny v Německu. Vyklubal se z toho pokoj na koleji. Kde v tom pokoji měl být s námi. Byla tam jen jedna dvoulůžková postel. Kterou už zmíněný chlapec obýval. A vlastně ještě gauč. Dlouhý asi metr dvacet. Nerozkládací. 
Omluvili jsme se, že tohle asi nebude pro nás úplně vhodné a jali se hledat hotel. 
Prostě žádné fotky jak to tam vypadá, žádné hvězdičky za čistotu od předchozích hostů.

4. Když nemáte spirit, nepatříte sem

Při CS se od vás tak nějak očekává, že jste v tomhle systému, protože chcete něco sdílet. Jako sorry, ale na mě je to až moc hippie. Něco jako 'Pojďme zrušit peníze a nahradit je láskou a přátelstvím.' Když bydlíte u hostitelů přes CS, musíte mít náladu. Pořád. Při naší poslední zkušenosti jsme doslova cítili ten tlak, že se od nás očekává ta náruč otevřená novým zážitkům a novým lidem. Hned ve dveřích nás přivítali až příliš vroucným obětím a pusou na obě tváře. Hned v prvních dvou vteřinách mi narušili moje kruhy osobního prostoru. V normálním životě se přátelství vyvíjí, Couchsurfing je urychlovač, kde se předpokládá, že tam už jedete jako přátelé se vším všudy. Ale něco vám povím, vy podivíni, ne vždycky si člověk sedne s každým. Ale ne, to jsou tam prostě takoví lidi, co se s vámi chtějí za každou cenu interpersonálně spojit.
Taky miluju poznávání nových lidí, ale přeci čas budu trávit jen s těmi, kteří mi za to stojí a cítím, že by mi to něco dalo. Jenže jsme asi málo hippie. A taky si moc vážíme svého času. A náš spirit je někde jinde.

5. Špatně se definují hranice

Asi to dost souvisí se spiritem. Jedním z důvodů, proč máme mohem raději airbnb je, protože má jasně dané hranice. Svůj podíl jsme si zaplatili a nic se od nás neočekává. Nemusíme se nutit do konverzací, když na ně nemáme náladu, nemusíme přemýšlet, jestli máme uvařit i pro naše hostitele jen jeden večer nebo každý. Nebo jestli jim máme dát nějaký dárek. Navíc u každého couchsurfera je to úplně jiný. A ty hranice, co se od nás vlastně čeká nikdy nejsou poznat. Co funguje na jednom místě, nefunguje na jiném a my jsme se museli fofrem přizpůsobit, což je vyčerpávající a ne vždycky to trefíte.
A neznamená to, že když jsme za pobyt přes airbnb zaplatili, že už nehneme ani prstem. Jednou jsme dělali pro našeho hostitele večeři každý večer, protože bylo tak moc fajn trávit čas spolu. Jindy jsem zase naoplátku nadekorovala a přestěhovala interiér a udělala nové fotky pro airbnb profil, protože jsem chtěla ukázat jak lépe bydlet a hostitel byl nadšený! Párkrát jsem něco pro všechny upekla nebo jsme pomohli s úklidem a tak dál a tak dál. Ale protože jsme to všichni chtěli, ne proto, že jsme cítili povinnost.

6. Soukromí je nedostatková položka

Nemluvím teď zrovna o prasečinkách, u kterých člověk netouží, aby ho někdo očumoval (pokud nemá zrovna na tohle úchylku, viďte ;)), ale někdy člověk prostě potřebuje vydechnout. Čas od času je toho na nás až moc. Máme hodně práce, venku zrovna prší, špatně jsme se vyspali nebo nás leccos vytočí, aniž bychom pořádně věděli proč. Blbá nálada vás občas prostě chytí. V takových chvílích se chci zavřít, navlíknout se do pyžama a tupě zírat na nějaký oblíbený film co mě rozveselí. Nechci odpovídat na žádné otázky o cestování nebo našem životě a už vůbec ne cokoli sdílet. Nebo mám hafo úkolů, který jsem si naložila na bedra a chci si je v klidu dodělat, aniž bych měla špatný pocit, že celý den sedím se svým jabkem v koutě a datluju.
V airbnb jsou ty výše zmíněné hranice, kde se hostitel chová jako 'Rádi s vámi posedíme, ale klidně vám zmizíme z očí, když nebudete chtít abysme byli vidět.'  

Couchsurfing prostě není pro nás, protože jsme tiší stydlíni. Asi nejsme takoví dobrodruzi jak jsme si mysleli. Nebo jsme možná až moc velký fajnovky. Nechci se totiž nutit do ničeho, co mi za to nestojí. Radši si připlatíme za jistotu a čas ušetřený za hledání nového bydlení strávíme na výletě. Nebo s lidmi co jsou fajn a dají nám prostor když ho potřebujeme.

Máte s couchsurfingem někdo obdobné či naprosto odlišné zkušenosti?