Family bistro Franz in Brno

Also here in Brno in Czech republic we have very interesting interiors. Today I want to show you one of them. It is very popular bistro Franz with an equally interesting history. House in which the family bistro is now located, designed in 1915 by architect František Pavlů, an important figure in the Art Nouveau period.
Interior architect Martin Hrdina at this place worked with a lot of contrasts. Rough surfaces alternate with soft, neutral base complement significant color accents. It is a simple and functional interior with no functionless embellishment and it is a style that is very close to me.

I love this bistro, because of their great cooking and lovely atmosphere inside. Maybe someday I will meet here with you ;)

//

Ani tady v Brně nemáme o zajímavé interiéry nouzi. Dnes vám chci představit jeden z nich. Je to velmi oblíbené bistro Franz s neméně zajímavou historií. Dům, ve kterém se současné rodinné bistro nachází, navrhl v roce 1915 architekt František Pavlů, důležitá osobnost secesního období.
Interiérový architekt Martin Hrdina při rekonstrukci pracoval s mnoha kontrasty. Hrubé povrchy střídají jemné, netruální základ je doplněn o výrazné barevné akcenty. Interiér je jednoduchý a funkční bez zbytečných příkras a to je styl, který je mi hodně blízký.

Miluju tohle bistro, protože tam skvěle vaří a také kvůli jeho krásné atmosféře uvnitř. Snad se tam i s vámi jednou potkám ;)