Shoptour: Flat

IMG_2720.jpg

From sunny Croatia back to Ljubljana for a while for last two Shoptours I took during our stay in Slovenia last week. First of them is a bit crazy shop Flat. It is a bit hard for me to describe what kind of product range is Flat oriented on so I asked Ales one of the owners who was there for more informations.

A lot of all the crazy and cool stuff you already saw on the internet are probably in Flat as well ;). Like ice lolly makers, carrot sharpener, Emmenthal grater in cheese shape, pipework coat rack, unplug key rack and much more stuff you can check on their Facebook page. Flat concept is a place for different lifestyle, where meets design and innovative products with bit of humor and audacity. You can find on this place products for home or traveling or for your lifestyle. I think I would call some of products gadgets for home and life :)

Flat began with more products which you can call re-used or re-cycled, but for last two years they changed the concept twice. Not completely, but bigger parts definitely. But still they try to keep in their store products with a story or some interesting background, like Tade' who made products from recycled pneu. One another nice detail I liked is that they use instead of new furniture recycled garbage, like pipes for making a shelfs, some tables were made from old carriage or another one from old cabinetmaker's workbench.

I can recommend this place if you are in Ljubljana and you are looking for some special gift. I think that on this place you will spend a big while :) 

//

Ze slunného Chorvatska se pojďme na chváli vrátit ještě do Lublaně na poslední dvě Shoptours, které jsem udělala během našeho pobytu na Slovinsku minulý týden. První z nich je bláznivý obchod Flat. Je pro mě trochu těžké popsat přesně na jaký druh sortimentu se Flat orientuje a tak jsem se zeptala Alese, jednoho z majitelů, který tu byl na víc informací.

Spoustu ze všech těch bláznivých a cool věciček. které jste už viděli kolovat internetem najdete pravděpodobně asi i ve Flatu. Jako výrobník nanuků, ořezávátko na mrkev, struhadlo na ementál ve tvaru sýra, věšák na zeď z trubky s kohoutky, zásuvkový věšák na klíče a mnohem víc věcí můžete sledovat i na jejich facebookových stránkách. Flat koncept je místo pro lidi s tak trochu odlišným životním stylem, kde se potkává deign s inovativními nápady a se špetkou humoru a drzosti. Na tomhle místě najdete produkty jak pro domov a domácnost, tak třeba i pro cestování nebo váš životní styl mezi domovem a...no jakýmkoli jiným místem kam chodíte :).

Flat začínal s více produkty, které byste mohli nazvývat jako recycklované, ale za poslední dva roky změnili svůj koncept dvakrát. Ne kompletně, ale z velkých částí rozhodně. I přes to se ale pořád snaží mít tady věci nebo značky, které mají nějaký příběh nebo za sebou nějaké zajímavé pozadí vývoje či výroby. Jako třeba Tade' kde vyrábějí produkty z recyklovaných pneumatik. 
Jeden z dalších detailů, který mě tu zaujal je, že místo nového nábytku využívají "odpad", který se jim podaří ulovit nebo zapomenutý leží jako poklad, který má být jimi objeven. Jako třeba potrubí, ze kterého jsou vyrobené regály, nebo jeden ze stolů, který je vlastně původně starý vysloužilý vozík nebo jiný, který je ze starého ponku.

Tohle místo můžu doporučit jste-li v Lublani a hledáte nějaký speciální dárek. Věřte mi, že ve Flatu byste mohli hodnou chvilku strávit :)

Shoptour: Sisi

Shoptour: Sisi #Slovenia #Ljubljana • Shoptours by baraperglova.com

After yesterday's breakfast I made my first stop in great shop Sisi in heart of old center of Ljubljana. If I should say which product I liked most, it would be impossible, because I fell in love with many of products Sisi sell and moreover, I can imagine them in my home which bring me to an idea to make a list of products I wish to my future home. 

Behind opening this shop stands Silvia Jerman Geelen alias Sisi, but last year she moved with her family in Amsterdam, so in this shop I met just nice shop assistant Marco, who told me a bit about what Sisi does. All the stuff which Sisi shop sell is carefully collected by Silvia, who attend trade-fairs and other small shops looking for products she like and which could make your day. She believes that it's enough just time to time change some accessory or setup current home furnishing to make your space look different. Sisi concept is the space where she wanted to collect all these small products and objects so as allow to do changes like that to everyone. 

In Sisi shop meets mostly Scandinavian design with some Dutch, French but also German bigger brands or little makers. I found here my favorite Ferm Living, Iris Hantverk brushes and Stop The Water While Using Me soaps and body lotions, but there was few brands I started like since I discovered them there. For example food by Nicolas Vahe I already knew from Pinterest, but see these products in real is very inspiring and now I know how should look all food products in my kitchen! :) Then I liked cups with faces by Fiftyeight Products (2nd picture) which brought me back into my childhood when I was watching Disney anime movies. Finally, I had a chance to see some products by House Doctor, which I knew from shops and another blogs but I've never see them before, as well as Nicolas Vahe food, and now I can imagine how I am hiding in their cans various stuff like food, cosmetics or my sewing kit.

I think there is only one thing in this shop I didn't like and that is too many things on too little space, moreover bit unorganized. Then is very easy to disregard some pretty nice design stuff which I saw just while editing photos for this post. And that's a shame.

//

Po včerejší snídani jsem si první zastávku udělala v Sisi shopu v samém srdci centra Ljubljaně. Kdybych měla říct, který produkt se mi líbí nejvíc, bylo by to zcela nemožné, protože jsem se na místě zamilovala do hned několika produktů a aby toho ještě nebylo málo, uměla bych si je i představit u mě doma, což mě přivedlo na myšlenku začít si psát seznam věcí, co by se mi jednou v budoucím domově líbily. (Ale neříkejte to Petrovi, někdy mám pocit, že si stále myslí, že do konce života budu schopná žít jen s jedním kufrem jako teď :))

Za otevřením tohohle obchodu stojí Silvia Jerman Geelen alias Sisi, která se minulý rok přestěhovala do Amsterdamu, takže jsem v obchodě zastihla jen milého prodavače Marca, který mi něco málo o tom co Sisi dělá, pověděl. 
Všechny věci, které Sisi prodává jsou pečlivě vybrané samotnou Silvií, která jezdí po veletrzích a jiných malých obchodech a hledá produkty, které vám mají rozjasnit den. Věří, že úplně stačí čas od času vyměnit pár dekorací nebo přestavět současné bytové doplňky, aby se vytvořil nový prostor. Sisi koncept je místo, kde Silvia chtěla shromáždit přesně takové produkty a objekty, aby tak umožnila každému tyhle změny dělat.

V Sisi se potkává především skandinávský design s nizozemskými, francouzskými ale i německými vetšími značkami i malými tvůrci. Našla jsem tady svoje oblíbené Ferm Living, kartáče Iris Hantverk a mýdla Stop The Water While Using Me, ale krom toho se tu prodávají značky, které se mi začaly líbit až od chvíle, kdy jsem je objevila zrovna tady. Tak například designově balené delikatesy od Nicolase Vahé (1. a 3. foto) jsem už znala dříve z Pinterestu, ale vidět tyhle produkty v reálu mě skoro až inspirovalo k vaření a teď už vím, jak přesně by mělo vypadat v mojí kuchyni všechno balené jídlo :). Pak jsem tady objevila misky s ksichtíky od Fiftyeight Products (2. fotka), které mě přenesly zpátky do mého dětství, kdy jsem jako malá sedávala u Disney animáků. V neposlední řadě jsem měla možnost konečně vidět i některé z produktů House Doctor, které jsem už (stejně jako jídlo Nicoalse Vahé) znala z jiných blogů i e-shopů, ale na vlastní oči je viděla až tady a docela dobře si dokážu představit jak si do jejich plechovek schovávám suroviny na vaření, kosmetiku nebo šitíčko.

Snad jen jednu jedinou věc bych obchodu vytkla a to je moc věcí na malém prostoru a tak nějak neorganizovaně uspořádané. Člověk pak lehce přehlédne několik krásných designových lahůdek, kterých jsem si všimla až při upravování fotek do příspěvku a to je podle mě škoda.

Photos by me

Eat & Drink tour: Lolita

IMG_2672.jpg

Start a day with piece of cake, cannot be a big mistake!

With this motto I woke up this morning because I wanted to go with Petr to well known cake & coffee shop in Ljubljana named Lolita. And it was pretty nice experience! 

Lolita is coffee shop with delicious cakes and is opened since 2011 as a result of cooperation Kaval Group and Trije Architekti. Except fantastic dessert will attract your attention very extraordinary interior with interesting details. It's kind of feminine thanks to soft tones of pink and magenta with green but very sophisticated. In interior you will find famous Thonet's classics No. 214 chair lacquered in white and black, ceiling lamp in cherries shape by Slovenian designer Nika Zupanc and also her Lolita floor lamp which she designed for Moooi. I noticed that the wall covering behind the counter is Designers Guilds' Sussex black and white as well as has been used Designer Guild fabrics for covering seats and rests on the wall. 
I am not surprised that this interior was nominated for Best International Interior in Restaurant and Bar Design Awards.

Anyway our breakfast we started with prosciutto sandwich and coffee and ended with Evergreen cake which was mostly pistachio creme with strawberry puree in the middle and soft biscuit on the bottom and Pinacolada cake which was coconut creme with pineapple in layers with soft biscuits as well.

We enjoyed this morning so much and it was very good start this day like that because then I went to the big city hunt more interesting places for you ;) 

//

Začít den s dobrým dortem nemůže být nikdy velká chyba!

S tímhle mottem jsem dnes ráno vstávala, protože jsme měli na snídani namířeno do vyhlášené kavárny/dortárny/cukrárny Lolita tady v Ljubljani. A byla to moc dobrá zkušenost!

Lolita je kavárna s delikátními dorty a otevřela se v roce 2011 jako výsledek spolupráce firmy Kaval Group a studia Trije Architekti. Kromě naprosto mňamózních (odpušťe mi ten výraz, ale jejich chuť se dá vážně jen těžce popsat slovy) dezertů určitě zaujme vaši pozornost i interiér se zajímavými detaily. Je lehce zženštilý díky tonům růžové a fialové se zelenou ale zároveň velmi elegantní. V interiéru najdete slavné Thonetky číslo 214 lakované do lesklé bílé a černé, na stropě závěsné černé lustry ve tvaru třešní od Slovinské designérky Niky Županč a mimo nich i stojací lampy Lolita, které navrhla pro Moooi. Všimla jsem si, že stěny s policemi za barovým pultem byly otapetovány tapetami Designers Guild, konkrétně Sussex black & white a stejně tak od téže značky bylo i čalounení na sedácích a na opěrátkách připevněných na zdech. 
Vůbec není divu, že tenhle interiér byl nominován na Nejlepší mezinárodní interiér v oceněních Restaurant and Bar Design Awards.

A co se týče naší snídaně, tak tu jsme začali prosciutto sandwichem a kávou a zakončili dvěma dorty, první byl Evergreen, což byl v podstatě nadýchaný pistáciový krém s jahodovým pyré uprostřed a měkkým piškotem vespod a druhý Pinacolada, což byly vrstvy piškotů a kokosového krému s ananasem.

Tohle ráno jsme si opravdu užili jaksepatří a to bylo jedině dobře, protože v Ljublani je trochu nečasí a já jsem hned po snídani vyrazila na lov dalších zajímavých míst. A na to se chtělo řádně posilnit! :)

Photos by me

Shoptour: Harddecore

Shoptour: Harddecore • baraperglova.com #shoptours #czechrepublic #czechdesigners

Back in Czech, back in Prague, back in Harddecore. Harddecore is gallery in center of Prague, where design is an everyday pleasure and timeless art. Behind opening this gallery stand Josefina Bakošová, talented fashion designer own brand Chi-Chi. Her coats are aesthetically amazing, perfect for fashion and Czech designers lovers. I am sure that one day I will come back for one them.

This gallery had for almost 6 years interior with very distinctive pink and black accents, but few months ago was changed for mild grey tones combined with light wood, so interior is now simpler, more open and well-arranged. So I knew that this shop cannot miss in my Shoptours from the Czech Republic.

It was very nice to see work of so many talented Czech designers on one place again. Harddecore is oriented on original jewelry, glass and porcelain objects, accessories, lamps and furniture and they are trying to cooperate with designers who have manufacturing processes responsible to environment. 

Mostly I was attracted by porcelain, I saw there few porcelain objects by Tyformy studio (last photo) and I like the idea and the process of producing and how organic these objects looks. Then I liked porcelain jewelry by PorcelArt, retro porcelain cups by Evy Pelechová, but more because of idea, I don't think so that I would like to have them in my collection. And then I saw few of my favorite evergreens, like porcelain by Němec design, bulbul jewelry, BlackBox vases, but there was much more products which meet my own taste.

If you'll go to the Prague, don't miss also currently ongoing Pop Up gallery by Harddecore in the famous Dancing House. Project called design.nově is part of Pop Up gallery of new owner of Dancing house and will be there until March 30.

//

Pachatel se vrátil na místo činu - Do Česka, do Prahy, do Harddecoru. Harddecore je galerie v centru Prahy, kde design je každodenní radost i nadčasové umění. Za jejím založením stojí Josefina Bakošová, talentovaná módní návrhářka vlastní značky Chi-Chi. Její kabátky jsou pastva pro oko estéta, milovníka módy a nadšence českých návrhářů. Mám ho na paměti a jednou se tam pro nějaký rozhodně vrátím :)

Galeriie měla po skoro 6 let divoký růžový interiér, který před několika měsíci vystřídaly mírné tóny světle šedé v kombinaci se světlým dřevem, takže interiér je teď jednodušší, přehlednější, otevřenější a tak mi bylo jasné, že až se do Česka na pár dní vrátím, Harddecore mi nesmí mezi českými Shoptours chybět.

Bylo příjemné tady opět nasát atmosféru talentovaných tvůrců z Česka. Harddecore se soustřeďuje na originální šperky, objekty ze skla a porcelánu, doplňky, svítidla i nábytek a při výběru tvůrců, kteří obohatí jejich nabídku, se snaží spolupracovat s těmi, kteří mají zodpovědné chování k životnímu prostředí při výrobě a to, jak už jste se mohli z předchozích příspěvků dočíst, je jeden z apsektů, který ovlivňuje i moje rozhodnutí, o čem budu psát.

Nejvíc mě zaujal asi porcelán, zahlédla jsem tady pár porcelánových objektů od studia Tyformy (poslední foto) a líbí se mi nápad i technika výroby a výsledná organičnost. Pak porcelánové origami šperky od PorcelArt, retro porcelánové kelímky od Evy Pelechové, ale ty spíš kvůli nápadu, sama bych si je asi do své sbírky nepořídila. No a pak jsem tam viděla několik stálic, kteří se dlouho drží mezi mými oblíbenými jako třeba porcelán od Němec design, šperky od bulbul, vázy od BlackBox, ale s mým vkusem se tam toho setkává daleko víc.

Pokud do Prahy zamíříte, nenechte si kromě návšetvy Harddecore ujít i momentálně probíhající Pop Up galerii Harddecoru v Tančícím domě. Projekt nazvaný design.nově je součástí Pop Up galerie nového majitele Tančícího domu a potrvá až do 30. března.

Photos by me

Shoptour: Papelote

Shoptour: Papelote • baraperglova.com

I have a thing for extraordinary stationery shops and Prague papelote definitely do not lie when they say that they are New Czech Stationery. Papelote’s story began as the graduate work of the graphic designer and illustrator Kateřina Šachová who studied at the Academy of Arts, Architecture and Design in Prague in the Studio of Illustration and Graphics. Her goal was to liven up the existing perspective on paper and products made from it and to point out the important role of paper in our history and culture, but also in the present. The story did not end there. Kateřina Šachová, together with her husband Filip Šach and friend Denisa Havrdová, decided to put their efforts together and bring papelote to life.

Since they founded company papelote in 2009 their product range extended on several different products and now you can find there notebooks, diaries, journals, covers, felted cases, tapes and more. 

But to buy papelote product is not just about buying notebook, but participate on several stories - story of small, Czech but successful and growing brand, on story of people who design and made these products and finally also on own story, because every journal or diary is a part of our own private individual everyday life. 
I like papelote. Papelote are people who cares about crafts and traditions, who love paper, who create.

And what I bought there? You'll see in one of my following posts ;)

//

Pro neobyvklá papírnictví mám slabost a pražské papelote rozhodně nelže, když ve svém názvu uvádí "Nové české papírnictví." Příběh papelote začal jako diplomová práce grafické designérky a ilustrátorky Kateřiny Šachové, která vznikla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Ateliéru ilustrace a knižní grafiky. Jejím posláním bylo především oživit zapomenutou krásu papírnictví a papíru vůbec a poukázat na důležitost role papíru v naší historii, kultuře, ale i současnosti. Nezůstalo ale jenom u toho. Kateřina Šachová se spolu s manželem Filipem Šachem a kamarádkou Denisou Havrdovou rozhodli společnými silami uvést papelote v život.

Od roku 2009 kdy společnost založili se sortiment papelote rozrostl o několik různorodých produktů a tak teď můžete v jejich nabídce najít sešity, diáře, deníky, obaly, plstěná pouzdra, papírové pásky a další. 

Ale koupit si produkt z papelote není jen o tom koupit si sešit, ale o tom podílet se na několika příbězích - příběhu malé, české avšak úspěšné a rozrůstající se značky, na příběhu lidí, kteří tyhle produkty navrhují a vyrábí a nakonec na příběhu vlastním, protože každý sešit, diář nebo tužka bude součástí našeho malého soukromého individuálního každodenního světa. 
Mám papelote ráda. Papelote jsou lidé, kteří si váží řemesla a tradic, kteří chovají lásku k papíru, kteří tvoří.

A co jsem si tam vlastně koupila já? Nechte se překvapit, budu o tom psát v jednom z mých následujcích postů ;)

Photos by me
Partly texted by papelote

Shoptour: The Harry Potter shop at platform 9¾

IMG_2066.jpg

Stories about boy with round glasses and scar on a forehead from the wizarding world was a very significant part of my childhood. The first four books I've read so 6 times? 8 times? I do not remember. I read these books for four years over and over again and still I wasn't bored. Then  one year I stucked in the fifth book. Suddenly, I didn't want to read more so I put down the story of Harry Potter in a drawer and I did not get farther than the fifth part. But a year ago I haven't any books to read so I downloaded again the fifth, sixth and seventh book. Again, I was amazed by the story. A during reading the last, seventh book I totally returned to my childhood, to the days when I devoured page after page and could not go to sleep, because the end of each chapter was so exciting. In one night, I read of the last book about 700 pages (out of 930) and finished Harry Potter book until the end. I was hidden under a blanket and shone on the pages by my phone. The light was poor, under the blanket I was so hot, I had sore elbows and neck, but nothing stopped the desire to finally find out how it turned out. And after reading the last page, the last sentence, the last word, I felt exactly the feeling I was scared as little girl - the story was finished, it will never continue. After a while I moved on, just for sure I watched the movies and since then I'm trying to find a book that engulf me like that again.

In Harry Potter shop at King 's Cross Station, I got by coincidence a few days ago. It was like when your childhood imagination is alive for a while :) There is a wall named as platform 9¾, and there is a replica of the disappearing carriage with a suitcase and a cage for owl Hedwig, where you can be photographed with a long billowing Hogwarts scarf and photo can then be picked up in near Harry Potter shop. And this shop is full of wonderful crap! :D Plush snow owls, posters that announce escape of Sirius Black, there are shelves with clothes in the colors of all four houses, Tom Riddle's diary, even a replica of wands of all characters from the stories you can imagine, always marked by metal plate with engraved name. And not only that - the shop had even an entire shelf with other boxes with wands inside, just like in Mr. Ollivander's store. In shop I bought for my friend a small package of Bertie bott's every flavor beans. Inside were flavors just like in the books - sausage, soap, ear wax, earthworms and so on. She told she tried cherry, booger, dirt and kept the rest just as a memory. And I understand :))

From which book you were excited like that? And have you ever get the feeling of sadness when the book came to an end?

//

Příběhy o brýlatém chlapci z kouzelnického světa byly velmi významnou částí mého dětství. První čtyři díly jsem přečetla tak 6 krát? 8 krát? Už si ani nevzpomenu. Pamatuju si, jak jsem je po asi čtyři roky četla pořád a pořád dokola a nikdy mě to nepřestalo bavit. Pak jsem se jeden rok zasekla u pátého dílu. Najednou to nešlo dál a tak jsem příběh Harryho Pottera odložila do šuplíku a nedostala jsem se dál než za pátý díl. A před zhruba rokem jsem neměla co číst a stáhla jsem si znovu díl pátý, šestý a sedmý. Znovu jsem tím příběhem byla pohlcená. A při čtení posledního sedmého dílu jsem se naprosto věrohodně vrátila do svého dětství, do dob, kdy jsem hlatala stránku za stránkou a nemohla jít spát, protože konec každé kapitoly byl tak napínavý. Během jedné noci jsem tak ze sedmého dílu přečetla asi 700 stran (z celkových 930) a dočetla Harryho až do konce. Byla jsem zachumlaná pod dekou a svítila si na stránky telefonem. Světlo bylo mizerné, pod dekou mi bylo děsné horko, lokty jsem měla otlačené a krk zdřevěnělý, ale nic nezastavilo tu touhu se konečně dozvědět jak to přesně dopadlo. A po dočtení poslední stránky, poslední věty, posledního slova mě přepadl přesně ten pocit, kterého jsem se bála jako malá - ten příběh skončil, dočetla jsem to, další už nebude. Po pár dnech mě to zase přešlo, aspoň jsem se tedy ještě pro jistotu podívala na filmové zpracování a od té doby se snažím najít knížku která mě zase takhle pohltí.

Do Harry Potter obchodu na nádraží King's Cross jsem se dostala úplnou náhodou před pár dny. Bylo to, jako když se vaše dětství zase na chvíli zhmotní :) Na nádraží vyhradili místo, které popsali jako nástupiště 9¾, je tam replika mizejícího vozíku s kufrem a klecí na sovu Hedviku, kde se můžete nechat vyfotit s dlouhou vlající nebelvírskou šálou na krku a fotografii si pak vyzvednout u přilehlého tematického obchodu. A obchod je plný nádherných blbostí! :D Plyšových sněžných sov, plakátů, které oznamují uprchnutí Siriuse Blacka jako ve třetím díle, jsou tam police s oblečením v barvách všechn čtyř kolejí, deník Toma Raddlea, dokonce repliky hůlek snad všech hrdinů i vedlejších postav, na které si vzpomenete, které byly vždy označené kovovým štítkem s vygravírovaným jménem. A nejen to - v obchodě měli dokonce celý regál s dalšími krabičkami s hůlkami uvnitř, přesně jako v obchodě s hůlkami pana Ollivandera. Návštěvu obchodu jsem si užila a neodešla jsem s prázdnou, koupila jsem tam totiž kamarádce malý balíček Bertíkových fazolek tisickát jinak. Na zadní straně měly vyobrazané příchutě, přesně jako v knížkách - párek, mýdlo, vosk do uší, žížaly a tak dál. Už zkusila třešeň, suché z nosu a špínu a zbytek si prý nechá už radši jen na výstavu. A já to chápu :))

Jaká kniha takhle dostala vás? A měli jste někdy ten pocit smutku, když se knížka dostala ke svému konci?

Photos by me

Eat & Drink tour: Petersham nurseries

IMG_2105.jpg

As I wrote this week earlier, we had amazing weekend. Espacially Saturday, because we went to a trip which was exactly in the way I like it - leave the house in the morning and came back when outside is dark. 

I had following place in my mind for a few weeks and I was hoping that we can made it and visit Petersham Nurseries before we leave. It is most interesting place where to eat I've ever been! Petersham Nurseries is a place where you can buy flowers, gifts and home decor, but it is also place where greenhouses are transformed into one fancy restaurant and one Teahouse where we ate our Saturday brunch. I saw restaurant just through the windows, because to eat there you need a reservation, but I can say that the Teahouse was pretty much nice enough and the food and coffee was just delicious!

It is a bit more expensive than usual restaurant or bistro (piece of cake for £4, piece of quiche £8 and 2 cups of coffee for £3), but I really enjoyed this special place and atmosphere where you feel like something between in a story about Alice in Wonderland, in botanical garden and on holidays in your nice aunt garden where every corner hide some secret waiting to be discovered.

Except Teahouse I visited also local shop with beautiful scented flowers, home and garden decorations mostly in french provence style and I took here a few pictures for you.

//

Jak jsem psala dříve v tomhle týdnu, měli jsme naprosto bezvadný víkend. Zvláště pak sobotu, protože jsme vyrazili na výlet, který byl přesně podle mého gusta - vyrazit ráno a vrátit se večer za tmy.

Následující místo jsem měla na mušce už několik týdnů a doufala jsem, že Petersham Nurseries stihneme navštívit ještě před odjezdem. Je to asi to nejhezčí místo, kde jsem kdy jedla! Petersham Nurseries je místo, kde můžete koupit krásné květiny, dárky a dekorace, ale taky je to místo, kde jsou dva skleníky přetransformované do jedné stylové restaurace a jednoho Teahousu, kde jsme si dali sobotní brunch. Restauraci jsem viděla jen skrze okna, protože je nutné tam mít předem zajištěnou rezervaci, ale můžu říct, že i Teahouse byl dostatečně pěkný a jídlo i káva byly prostě delikatesní!

Je to trochu dražší než normální restaurace nebo bistro tady v Anglii (kousek koláče je kolem 4 liber, quiche s rajčaty stál 8 liber a dva šálky kávy byly za 3 libry), ale musím říct, že pobyt tady jsem si ohromně užila a cítila jsem se trochu jako něco mezi příběhem Alenky z říše divů, botanickou zahradou a prázdninami v zahradě u hodné tetičky, kde každý kout skrývá nějaké tajemství, které jen čeká až ho někdo objeví.

Kromě Teahousu jsem navštívila i místní obchod s krásnými voňavými květinami, bytovými a zahradními dekoracemi víceméně spíš v provensálském stylu a nafotila jsem tam pro vás pár záběrů.

Photos by me

Shoptour: Material

Shoptour: Material • baraperglova.com

Sometimes I am surprised what treasures I find across when wandering through town. And still I am fascinated about "multimeaning" of local shops. Stationery is not only about paper but about creativity and creation, bike shop is not just about bikes, but about design and lifestyle, store with household goods is not just about plastic buckets, but the products with long-lasting value...And a bookstore Material is not only about books, but it's a colorful world full of ideas and stories.

I love bookshops since ever and I liked here several books, magazines and posters, which (if we would not move) would probably become part of my collection.

Even if I am not ornithologist, I was fascinated with books An Incomplete Dictionary of Show Birds with photographs by Luke Stephenson by their simplicity and beautiful color rendering. Then little Tank Books with books by world famous writers like Franz Kafka, Ernst Hemingway or Leo Tolstoy. They look like a real cigarette boxes, packaged in flip-top cartons and sealed in cellophane. Perfect for a smoking break for non-smoking intellectuals.
I spent a long moment by reading books about people living in London - 50 People of East London and I've Lived in East London for 86 1/2 Years. I loved to read their stories supplemented by photographs or illustrations of their everyday life in this big city.
Lots of creative inspiration I found in the Uppercase magazine, but if I should buy something to my collection, I would definitely think also about posters, like a Le Gun Cat. And cards by Rop van Mierlo are a bit childlike, but maybe that's why I liked them. That's a shame that I do not never send any postcards! 

//

Někdy mě překvapí na jaké poklady při toulkách městem narazím. A nepřestává mě fascinovat, jak jsou zdejší Londýnské obchody ozvláštněné. Papírnictví není jen o papíru, ale o kreativitě a tvoření, obchod s koly není jen o kolech, ale designu a životním stylu, obchod s domácími potřebami není jen o plastových kýblech, ale o produktech s trvalou hodnotou...A knihkupectví Material není jen knihách, ale je to barevný svět plný nápadů a příběhů. 

Knihkupectví mám ráda už odjakživa a tady mě zaujalo hned několik publikací, časopisů i plakátů, které (nebýt našeho stěhování) by se pravděpodobně staly součqástí mojí sbírky. Tedy ne všechny, ale některé určitě.

Ač nejsem žádný ornitolog, knihy An Incomplete Dictionary of Show Birds s fotografiemi Luke Stephensona mě fascinovaly jednoduchostí a krásným barevným zpracováním. Pak malé Tank Books s životními díly světoznýmých autorů jako Franz Kafka, Ernst Hemingway nebo Leo Tolstoj. Vypadají jako skutečné krabičky s cigaretami, včetně obalu s odklopem a balení v celofánu. Perfektní na kuřáckou pauzu pro nekuřácké intelektuály. 
Delší chvilku jsem strávila i nad knihami o lidech žijících v Londýně - 50 People of East London nebo I’ve Lived in East London for 86 1/2 Years. Jejich příběhy jsou protkány fotografiemi nebo ilustracemi jejich všedních dní v tomhle velkoměstě. 
Spoustu kreativní inspirace jsem našla ve vydáních časopisů Uppercase, ale kdyby došlo na tu mojí sbírku, tak bych rozhodně nezůstala jen u knih, ale bavily mě i plakáty, třeba kočičí Le Gun. A pohlednice Rop van Mierlo jsou sice trochu dětinské a infantilní a snad proto se mi líbily. Až je nakonec škoda, že nikdy žádná papírová přání neposílám!

Photos by me

Shoptour: Tokyobike

Shoptour: Tokyobike • baraperglova.com

Doesn't matter if you are tourist or you Iive in London for a longer time. Tokyobike shop is great for visit in any case. Of course, Tokyobike is primarily small independent bicycle company and they specialize on bikes, but this shop is also about design and simplicity for everyday life. It all start in comfortable ride to enjoy your city on a Tokyobike bike, through taking care about your skin before and after ride with Aésop cosmetic to relaxing and drinking a tea from a cup from Momosan shop during reading some of popular publications like Kinfolk, Another Escape or Cereal

I hesitated to visit this shop for a pretty long while, because I wasn't sure, if it fill my expectations, if it will not be just wasting of time or if someone of my readers would like to read about this shop. But I liked this place. Just because this is not just about bikes but about bringing some value to your life. But it is very hard to explain, you have to try it by yourself ;)

//

Nezáleží na tom, jestli jste turista nebo žijete v Londýně delší dobu. Obchod Tokyobike je pro návštěvu perfektní v jakémkoli případě. Samozřejmě, jak název napovídá, je Tokybike především malá nezávislá firma která se specializuje na výrobu kol, ale tenhle obchod je také o designu a jednoduchosti a pohodlí pro každodenní život. Všechno to začíná pohodlnou jízdou na kole Tokybike, na kterém si teprve správně užijete projížďku městem, přes péči o pleť s kosmetikou Aésop před i po jízdě až po relaxování a pití čaje z šálků z Momosan shopu během kterého si listujete ve známých publikacích jako Kinfolk, Another Escape nebo Cereal.

Váhala jsem s návštěvou tohohle obchodu po docela dlouhou chvíli, protože jsem si nebyla jistá, že naplní moje očekávání, jestli to nebude jen ztráta času nebo jestli si o něm někdo z mých čtenářů bude vůbec chtít přečíst. Ale tohle místo se mi nad očekávání moc líbilo. Snad proto, že není jen o kolech, ale o přinášení hodnot do vašeho života. Ale je to velmi těžké popsat, musíte to vyzkoušet sami ;)

Photos by me

Shoptour: In the Labour and Wait

Shoptour: In the Labour and Wait • baraperglova.com

I read about shop Labour and Wait for the first time on Kinfolk websites. They wrote "If Kinfolk were a shop, it would want to be just like Labour and Wait in East London." I know exactly what they mean. 

The first few minutes in the store I was embarrassed. I was surrounded by lots of things and it took a while before I realized that I was in the store excited. I went back in time by about 15 years ago into my grandparents' house when my grandpa used for shaving cream, brush and metal razor with replaceable razor blades, when my grandma was preparing lunch in enameled pots, when my grandpa used folding rule for measuring material for new house gadget and my grandma on Sunday cleaned the house and took to using a metal bucket, wooden brush and broom with those long black bristles.

Labour and Wait is a shop with a classic collection of hardware and household goods, but forget on plastic or brushes that revels in all colors! Longlasting value is something that is so typical for Labour and Wait, so here you will find only high quality products from durable materials that will serve you for a long time. But this does not actually mean that you need shop here even less frequently - shop is full of useful products that you will love to discover.

//

O obchodě Labour and Wait jsem poprvé četla poprvé na sktránkách Kinfolku. A tam psali "Kdyby Kinfolk byl obchod, býval by vypadal přesně jako Labour and Wait ve východním Londýně." A já vím naprosto přesně co tím mohli myslet.

Prvních pár minut v obchodě jsem byla na rozpacích, byla jsem obklopená spoustou věcí a chvilku to trvalo, než mi došlo, že jsem v tom obchodě nadšená. Vrátila jsem se v čase tak o 15 let zpátky do domu svých prarodičů, kdy děda používal na holení krém, štětku a kovový holicí strojek s vyměnitelnými žiletkami, kdy babička připravovala oběd ve smaltovaných hrncích, kdy děda v dílně skládacím metrem měřil materiál na nějaký nový zlepšovák a babička v neděli uklízela dům a vzala si na pomoc kovový kýbl, dřevěné kartáče a smeták s těmi dlouhými černými štětinami. 

Labour and Wait je obchod s klasickými domácími potřebami, ale zapomeňte na plasty nebo smetáčky co hýří všemi barvami! Trvalé hodnoty je něco, co je pro Labour and Wait typické, a proto tady najdete jen kvalitní zboží z trvanlivých materiálů, které vám budou sloužit hodně dlouhou dobu. Neznamená to ovšem, že byste sem potřebovali snad o to méně častěji - obchod je plný užitečných produktů, které budete rádi postupně objevovat.

Photos by me